29 lipca 2013
Przetarg na rondo ogłoszony

Dobra wiadomość dla mieszkańców. Przetarg na budowę ronda na skrzyżowaniu Alei Legionów i ulicy Cynkowej został ogłoszony.

Słaba widoczność na skrzyżowaniu, na którym Al. Legionów przechodzi łukiem w ul. Cynkową sprawia, że skrzyżowanie to nie należy do przyjaznych dla uczestników ruchu. Powiat zarządzający tym skrzyżowaniem przygotowywał się od jakiegoś czasu do jego przebudowy, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Szczególnie, że w nieodległej, miejmy nadzieję, perspektywie, do użytku oddany zostanie tunel pod torami. Wyjazd z tunelu w Al. Róż spowoduje, że również u zbiegu Al. Legionów i Cynkowej zwiększy się natężenie ruchu.

Zakres planowanych prac obejmuje:

- wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni drogi (skrzyżowania),

- wykonanie chodnika i ścieżki rowerowej (po północno-wschodniej stronie),

- wykonanie krawężników i obrzeży,

- wykonanie nasypów pod tereny zielone płaskie,

- zagospodarowanie terenów zielenią (założenie trawników),

- wykonanie odwodnienia (rowów rozsączająco-odparowujących, tzw. drenaż francuski).

Będzie to rondo trójwlotowe o wewnętrznej średnicy wynoszącej 25 m, jezdnia na rondzie będzie miała szerokość 5 m. W ramach robót zostaną również wykonane zjazdy na posesje przyległe do inwestycji.

Prace zostały zaplanowane w kilku etapach, część prac będzie prowadzona w godzinach nocnych. Harmonogram robót przewiduje taką ich organizację, by przez cały okres prowadzenia inwestycji utrzymać ruch autobusów ZTM. Okresowo wystąpią utrudnienia polegające na wyłączeniu z ruchu jednego pasa jezdni i wprowadzeniu ruchu wahadłowego, sterowanego sygnalizacją świetlną. Przewidziano też konieczność czasowego zamknięcia jednego odcinka Alei Legionów (między Żelazną a Cynkową). Objazd będzie wówczas poprowadzony ulicami: Żelazną, Bandurskiego, Wyszyńskiego.

Inwestycja zostanie zrealizowana przy wsparciu finansowym Gminy Legionowo.