29 lipca 2013
Przysięgali na sztandar

W ubiegły piątek w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu 217 kadetów służby przygotowawczej złożyło przysięgę wojskową na sztandar.

Kadeci na co dzień są cywilnymi studentami ponad 70 polskich uczelni, z tego najwięcej, bo prawie połowa uczy się w Akademii Obrony Narodowej. Na początku lipca bieżącego roku w zegrzyńskiej „kolebce łączności”, jako ochotnicy rozpoczęli swą przygodę z mundurem. Za nimi ponad trzy tygodnie szkolenia podstawowego, podczas którego poznali podstawy żołnierskiego „abecadła”. W tym roku, w sierpniu i wrześniu czekają ich jeszcze dwa kolejne miesiące szkolenia podstawowego. Następym okresem ich służby będzie szkolenie specjalistyczne, które odbędzie się podczas kolejnych wakacji. Po ukończeniu szkolenia przygotowawczego i odbyciu pierwszych ćwiczeń rotacyjnych NSR będą mianowani na pierwszy stopień podoficerski – kaprala Wojska Polskiego.

W uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości, m.in.: Rektor Komendant Akademii Obrony Narodowej generał dywizji Bogusław Pacek, Szef Wojsk Aeromobilnych Wojsk Lądowych generał brygady pilot Dariusz Wroński, przedstawiciele Departamentu Kadr MON pułkownik Adam Kępiński i Szef Zarządu Szkolenia SG WP pułkownik Waldemar Zakrzewski, członek Zarządu Powiatu Janusz Kubicki, Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Piotr Zadrożny, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock Józef Zając, Prezes Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności generał brygady rezerwy Edmund Smakulski, kierownicza kadra naukowo-dydaktyczna AON, dowódcy jednostek wojskowych Garnizonu Zegrze oraz okolicznych, przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, instytucji, rodziny, bliscy oraz znajomi składających przysięgę kadetów.

Za uzyskanie bardzo dobrych wyników w szkoleniu oraz wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych Komendant Centrum wyróżnił listem gratulacyjnym szeregowych kadetów: Krzysztofa Hanczka, Macieja Paszyna, Kacpra Semeniuka, Patryka Marcinkiewicza, Agnieszkę Wiktorowicz-Korcz oraz Waldemara Szweda. Po defiladzie pododdziałów widzowie mogli obejrzeć praktyczne pokonywanie Lądowego Toru Przeszkód (jedynego takiego obiektu w Polsce), nowoczesny sprzęt łączności oraz odwiedzić punkty promocyjno-informacyjne zegrzyńskiego Centrum i AON. Uroczystość zakończyła się wykonaniem wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Kadeci po zdaniu broni i otrzymaniu przepustek, spotkali się ze swoimi bliskimi oraz znajomymi zaproszonymi na przysięgę, po czym udali się na długo wyczekiwane przepustki.