30 lipca 2013
Gościmy Brasławian

Starostwo Powiatowe w Legionowie wraz ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" zorganizowało wizytę dla 20-osobowej polonijnej grupy dzieci i młodzieży z Brasławia.

Naszych młodych polonusów przez 10 dni gości Centrum Szkoleniowe-Konferencyjne w Jachrance nad Jeziorem Zegrzyńskim, gdzie odpoczywają przed napiętym planem edukacyjno-krajoznawczym. Dzięki tej inicjatywie dzieci i młodzież mają możliwość poznać historię, kulturę i "podszlifować" język, a tym samym spędzić niezapomniane wakacje razem z równieśnikami z Polski.

W pierwszych dniach pobytu nasi goście mieli możliwość poeksperymentować w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, pospacerować po Łazienkach Królewskich, a także zwiedzić Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce Radziejowickiej. Jednak to nie wszystkie atrakcje jakie przygotowali im organizatorzy. Jednym z punktów programu była wizyta w Parku Linowym "Radocha". Młodzież uczestniczyła również w przepięknym pokazie multimedialnym Tańczących Fontann, zwiedziła miejsca ważne historycznie. Punktem programu, który stał się już tradycją był niedzielny obiad u rodzin mieszkających w naszym powiecie.

Wieczorami również nasi goście nie mogą narzekać na nudę, ponieważ organizowane są wspólne zabawy przy ognisku, zajęcia taneczne, strzeleckie, dyskoteki a także warsztaty rękodzieła. Przed nimi jeszcze pluskanie się w basenie, lekcja muzealna w Muzeum Wojska Polskiego oraz zwiedzanie warszawskiego ZOO.

Szesnastoletnia Julia, opowiadając o pobycie w powiecie legionowskim, nie kryje swojego entuzjazmu. „Jest tu bardzo fajnie, podoba mi się. Przyjechałam tu już trzeci raz. Każdego dnia jeździmy na jakieś wycieczki. Byliśmy na basenie, w kinie, oglądaliśmy fontanny. Młodzież jest tutaj bardzo fajna. Przyjechałam z 10-cio letnią siostrą. Wszystko jest tu super.”

Kolejny szesnastolatek, Paweł jest również zadowolony z pobytu. ”Bardzo fajnie jest tutaj. Przyroda i wszystko. Ludzie są bardzo gościnni” . Zachwycony jest również Starym Miastem, Zamkiem Królewskim i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Pani Ola, opiekunka grupy, gościła w powiecie legionowskim już drugi raz. „Wszystkim bardzo tu się podoba, dzieci są zadowolone. Dziękujemy pani Ani z Referatu Edukacji Starostwa Powiatowego w Legionowie,  która przez cały czas z nami pracuje. Jest wspaniale. Są zaplanowane wycieczki, dzięki którym mogą bardziej poznać zabytki, polską kulturę i poznać Polaków, mieszkających w kraju.”

Żywimy nadzieję, że nasi goście będą mieli jeszcze okazję odwiedzić Powiat Legionowski.