13 sierpnia 2013
Powiat pozyskał kolejne środki unijne

Prawie 60 tys. zł na promocję turystyki wokół Jeziora Zegrzyńskiego, na obszarze działania Lokalnej Grupy Rybackiej „Zalew Zegrzyński” pozyskał Powiat Legionowski.

Stosowną umowę o dofinansowanie podpisano 8 sierpnia, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Rozwój turystyki jest jednym z priorytetów strategii rozwoju powiatu legionowskiego, który inwestuje w rozbudowę oferty skierowanej do osób szukających miejsca rekreacji w pobliżu Warszawy. Konieczność promowania walorów regionu jest już dzisiaj oczywistością.
Ponieważ pozyskane fundusze pochodzą ze środków będących w dyspozycji Lokalnej Grupy Rybackiej „Zalew Zegrzyński”, projekt realizowany będzie nie tylko na terenie powiatu legionowskiego (Jabłonna, Nieporęt, Serock, Wieliszew), ale także na terenie powiatów: wołomińskiego (Radzymin, Dąbrówka) i wyszkowskiego (Somianka).

Dzięki dofinansowaniu będą zrealizowane następujące działania:
1) promocja walorów turystycznych podczas Festiwalu Folkowo-Szantowego „Szanty nad Zalewem” (VIII 2013),
2) organizacja konkursu „4 Pory Roku w Obiektywie – Uroki Jeziora Zegrzyńskiego” (IX–XII 2013),
3) organizacja Konferencji z okazji 50-lecia Jeziora Zegrzyńskiego: „Wykorzystanie potencjału turystycznego obszaru Jeziora Zegrzyńskiego i jego rozwój gospodarczy” (X 2013),
4) specjalne wydanie dwumiesięcznika "Kurier. Informator Powiatu Legionowskiego" poświęconego 50. rocznicy powstania Jeziora Zegrzyńskiego (X/XI 2013),
5) wydanie dodatku do magazynu „Kraina Bugu” (VI 2014).

Całkowita wartość projektu „Organizacja działań turystyczno-kulturalno-ekologicznych związanych z 50–leciem Jeziora Zegrzyńskiego” wynosi 84 458,40 zł. Do powiatowego budżetu ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego wpłynie 59 997,21 zł. Pozostała część - 24 461,19 zł - zostanie wydatkowana ze środków własnych Powiatu. Realizacja projektu zakończy się 31.07.2014. Nadrzędnym celem przedsięwzięcia będzie promocja walorów turystyczno–przyrodniczych obszaru Lokalnej Grupy Rybackiej „Zalew Zegrzyński” oraz promowanie proekologicznych zachowań wśród mieszkańców i turystów poprzez organizację działań turystyczno-kulturalno-ekologicznych z okazji 50-lecia Jeziora Zegrzyńskiego.

Projekt realizowany będzie z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013” i współfinansowany będzie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego.