13 sierpnia 2013
KS „Sokół” Serock ma 60 lat

W sobotę, 10 sierpnia odbyły się uroczyste obchody 60-leci działalności sportowej w gminie Serock pod egidą Klubu Sportowego „Sokół” Serock. 

Na zaproszenie Prezesa Klubu Sportowego „Sokół” Serock Artura Borkowskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Serock Sylwestra Sokolnickiego w uroczystości udział wzięli przedstawiciele samorządu powiatowego ze Starostą Powiatu Legionowskiego Janem Grabcem na czele, Piotr Murdzia – Kierownik Wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego, Jacek Sowa – Rzecznik Prasowy Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, przedstawiciele gminy Pruszcz i pochodzącego z niej zespołu „Pomorzanin Serock” (z którym piłkarze „Sokoła” Serock w dniu następnym rozegrali towarzyski mecz), radni Rady Miejskiej w Serocku, były i obecny dyrektorzy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Serocku, inicjatorzy i założyciele klubu, byli i obecni członkowie klubu, trenerzy, opiekunowie, pasjonaci sportu.


O towarzyszącym obecnym wzruszeniu mówił burmistrz Sylwester Sokolnicki, kiedy przywołał wydarzenia sprzed 60. lat., które – pewnie niespodziewanie – dały początek dzisiejszemu klubowi. Na początku lat 50., w mieście, które z trudem podnosiło się ze zgliszczy wojennych, które powstawało z gruzów wojny dzięki solidarności i zaangażowaniu mieszkańców, znaleźli się pasjonaci sportu, którzy gdzieś tam na zbudowanym własnymi siłami boisku amatorsko kopali piłkę. A potem z kolejnymi latami – rosła ich pasja, rozwijały się umiejętności, wzrastały pragnienia o „czymś poważniejszym”, które pozwoliły powołać oficjalnie klub, zbudować odpowiednie boisko i zaplecze sportowe. W odpowiedzi na zainteresowanie mieszkańców powstawały kolejne sekcje sportowe, pojawiały się pierwsze sukcesy, klubowicze zaczęli stanowić wielką rodzinę, która swój wolny czas poświęcała na treningi.

 

Jubileusz stał się okazją, do nadania klubowi sztandaru. To ważne wydarzenie w historii serockiego sportu, co podkreślił prezes „Sokoła” Artur Borkowski - sztandar jednoczy, identyfikuje, nadaje odpowiednią rangę.
 

 

Bez wątpienia ówcześni członkowie klubu – nie mieli takich możliwości  do rozwoju swojej pasji, jakie mają obecni uczestnicy sekcji sportowych – o czym wspomniał w bardzo wzruszającej wypowiedzi Benedykt Jarosiński – współzałożyciel i jednocześnie najstarszy klubowicz „Sokoła”. Liczyła się jednak pasja, chęć działania, coś, co pozwoliło choć na chwilę oderwać myśli od trudnych doświadczeń i połączyć ludzi, którzy pragnęli mieć jakiś cel. Historię „Sokoła” zaprezentował Mariusz Rosiński – były i obecny trener drużyn piłkarskich (wybranych roczników).
To właśnie ci Ludzie są żywą historią nie tylko serockiego sportu, ale w ogóle serockiej rzeczywistości.

 Za zaangażowanie, odnoszone sukcesy, za pracę na rzecz aktywizacji serockiego społeczeństwa liczna grupa obecnych została uhonorowana odznaczeniami. Nie sposób przy tej okazji nie wymienić pana Antoniego Wieczorka, który jest głównym autorem monografii o KS „Sokół” Serock. Bo „Sokół” to także pasjonaci, społecznicy, którzy swój czas poświęcają bezinteresownie rozwojowi klubu, to także kibice, którzy wiernie wspierają swoich kolegów (nie zabrakło ich także na rozegranym tego samego dnia pierwszym i zwycięskim – meczu grupy 1 Ligi Okręgowej w rundzie jesiennej sezonu 2013/2014 z Gromem Lipowo).
 

Gratulacje i życzenia na ręce prezesa klubu złożyli również Jan Grabiec – starosta legionowski, który przekazał „Sokołowi” symboliczną piłkę z podpisami samorządowców oraz Mirosław Kopka – prezes Ludowego Klubu Sportowego Pomorzanin Serock.


Uroczystość zakończyła się słodkim akcentem – tortem, przy którym sportowcy dzielili się swoimi wspomnieniami, doświadczeniami, wizjami na przyszłość.

 



Z okazji tego jubileuszu na serockim stadionie odbył się również piknik, podczas którego rozegrane zostały mecze towarzyskie w piłkę nożną a dzieci i dorośli, oprócz dopingowania, mogli wziąć udział w wielu konkursach.

 

źródło: www.serock.pl