14 sierpnia 2013
Przyducha tylko w "oczku"

Informacja o śniętych rybach w zamkniętym akwenie, tzw. "oczku wodnym" przy moście w Zegrzu wpłynęła do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Legionowie w niedzielę 11 sierpnia.           
                               


Rano o zjawisku dyżurującego w siedzibie legionowskiej Komendy Powiatowej PSP funkcjonariusza powiadomił wędkarz. Natychmiast też została zorganizowana akcja, w której brali udział strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i 9 zastępów ochotniczej straży pożarnej z Serocka, Woli Kiełpińskiej, Gąsiorowa, Legionowa, Nieporętu i Kątów Węgierskich, Legionowski WOPR, policja rzeczna, straż rybacka, przedstawiciele mazowieckiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego, służby kryzysowe Starosty Legionowskiego, przedstawiciele Gminy Serock i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Ciechanowa.

Służby ratownicze podjęły działania mające na celu napowietrzenie zbiornika i uratowanie pozostałych ryb. W tym celu między 9 a 16 wpompowano do niego masy świeżej wody (pompami o wydajności 11 tysięcy litrów na minutę) oraz rozpoczęto akcję odławiania martwych ryb. Użyto również kurtyn wodnych, które wspomagały proces napowietrzania wody. W sumie w ciągu trzech dni (od niedzieli do wtorku) usunięto ponad dwie tony śniętych ryb, które zostały przekazane przez Gminę Serock profesjonalnej firmie zajmującej się utylizacją szczątków zwierzęcych. Działania w poniedziałek i wtorek były prowadzone przez straż rybacką i Polski Związek Wędkarski we współpracy ze służbami gminy Serock.

Przedstawiciele Polskiego Związku Wędkarskiego jako najbardziej prawdopodobną przyczynę śnięcia ryb wskazali "przyduchę", zjawisko obniżenia zawartości tlenu w wodzie spowodowane zmianami pogodowym w ostatnich dniach (upały a następnie gwałtowne ochłodzenie), zmianami nasłonecznienia i ciśnienia atmosferycznego.

W trakcie niedzielnej akcji pobrane zostały do badania próbki wody. O sytuacji powiadomiono również Zarząd Wodociągu Północnego. Badania wody w ujęciach Wodociągu Północnego wskazują, że zdarzenie w oczku wodnym nie miało wpływu na jej jakość w jeziorze. W poniedziałek dodatkowo powiatowe służby sanitarne pobrały próbki wody w okolicach kąpielisk na Jeziorze Zegrzyńskim. Wyniki badań będą znane za kilka dni. Niemniej jednak nie ma żadnych przesłanek, które wskazywałyby na zanieczyszczenie Jeziora Zegrzyńskiego, Narwi czy Bugu. Tym samym nie ma ryzyka związanego z rekreacją i wypoczynkiem nad zalewem, i zarówno kąpiel, jak i plażowanie w okolicach Jeziora Zegrzyńskiego są bezpieczne.