19 września 2013
42 mln na opaskę kanalizacyjną jeziora!

Umowę na dofinansowanie budowy ochronnego systemu kanalizacyjnego Jeziora Zegrzyńskiego podpisali wczoraj wójt Nieporętu Sławomir Maciej Mazur i marszałek województwa Adam Struzik.

O dokończenie tzw. opaski kanalizacyjnej zbiornika władze powiatu, gminy wokół jeziora walczyły od chwili powstania powiatu. Starania o to władze powiatu legionowskiego wraz z zainteresowanymi gminami rozpoczęły już w 2003 roku. W wyniku wielu spotkań władz powiatu i gmin Nieporęt, Serock i Wieliszew z szeregiem instytucji w 2005 roku podpisane zostało porozumienie w sprawie działań związanych z przejęciem/przekazaniem całości inwestycji "Wodociąg Północny". Jego stronami obok Starosty Legionowskiego były również gminy Wieliszew, Nieporęt i Serock, Miasto Stołeczne Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie oraz Starosta Nowodworski. Jego celem było uregulowanie spraw majątkowych związanych z realizacją inwestycji "Wodociąg Północny", stworzenie warunków dla zakończenia inwestycji oraz pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej na ten cel. Realizacją inwestycji miało się zająć, po uregulowaniu kwestii własnościowych, warszawskie MPWiK. W kolejnych latach Rada Powiatu Legionowskiego monitorowała wykonanie porozumienia i wielokrotnie monitowała o przyspieszenie prac. Po latach spotkań, monitów i zabiegów władzom samorządowym powiatu i gmin nadzalewowych udało się doprowadzić do wystąpienia z wnioskiem o dofinansowanie inwestycji. Podpisana w środę umowa jest tego efektem.

Wykonanie inwestycji ma ogromne znaczenie z punktu widzenia ochrony środowiska i czystości wód Jeziora Zegrzyńskiego. Nie mniej istotna jest kwestia zapewnienia bezpieczeństwa dostaw wody o wysokiej jakości dla mieszkańców Warszawy.

Dzięki pozyskaniu przez Nieporęt (jako lidera projektu) ponad 27,5 mln złotych dofinansowania ze środków unijnych będzie to w końcu możliwe. Projekt, w którym Gmina Nieporęt występuje jako Lider, a Gmina Serock jako Partner, realizowany jest w ramach Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Na terenie gminy Nieporęt, w Białobrzegach i Ryni, powstanie 10,4 km sieci kanalizacyjnej. Umożliwi to likwidację szamb na terenie prywatnych posesji i w licznych ośrodkach wypoczynkowych, leżących nad Jeziorem Zegrzyńskim. Dodatkowo w Nieporęcie powstanie 1,9 km sieci wodociągowej. W gminie Serock wybudowane zostanie 17,9 km kanalizacji grawitacyjnej i tłocznej. Infrastruktura powstanie w Serocku, Borowej Górze, Dębem i Jadwisinie.

Tego samego dnia wójt Nieporętu podpisał z marszałkiem jeszcze jedną umowę, na mocy której gmina otrzyma 6,3 mln zł dofinansowania na budowę systemu kolektorów słonecznych. Projekt pod nazwą "Budowa systemu kolektorów słonecznych na terenie Gminy Nieporęt" o wartości blisko 10 mln zł, przewiduje zakup i montaż instalacji solarnych w 590 indywidualnych budynkach mieszkalnych oraz na dachu pływalni sportowej w Stanisławowie Pierwszym.