24 października 2013
Przemysłowe Legionowo

Muzeum Historyczne w Legionowie zaprasza do obejrzenia nowej wystawy czasowej pt. "Przemysłowe Legionowo 1897-1939".

Na wystawie prezentowane są fotografie archiwalne ze zbiorów muzeum przedstawiające obiekty przemysłowe na terenie Legionowa i w jego okolicach. Obok nich na zwiedzających czekają zdjęcia historyczne zreprodukowane w dawnej technice fotograficznej albuminie.

Wystawa została zrealizowana w ramach projektu Przemysł Legionowa jako czynnik miastotwórczy w okresie międzywojennym finansowanego ze środków programu „Patriotyzm Jutra”, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski. Projekt ma na celu popularyzację dziejów legionowskiego przemysłu i jego roli w przekształceniu Legionowa w miasto.

Zwiedzający mogą zobaczyć fotograficzne pamiątki po Hucie Szklanej „Jabłonna”, Wytwórni Balonów i Spadochronów, Fabryce Guzików Stanisława Gierczyńskiego, Zakładach „Podkowa” oraz Elektrowni Maurycego hr. Potockiego w Jabłonnie. Osobne plansze poświęcono roli legionowskich balonów w zawodach o puchar Gordona Bennetta oraz najsłynniejszemu legionowskiemu balonowi, którym była „Gwiazda Polski”. Dzieje fabryki guzików oraz elektrowni w Jabłonnie dotychczas nie były szerzej znane.
Wymiernym efektem wystawy jest przywrócenie pamięci o nich lokalnej społeczności.

Wystawę można zwiedzać w nowym pawilonie Muzeum Historycznego w Legionowie przy ul. Mickiewicza do końca listopada 2013 r. Ekspozycji towarzyszą poświecone legionowskiemu przemysłowi lekcje muzealne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Rafał Degiel – kurator wystawy