25 października 2013
Janosik wraca do sejmu

23 października w Sejmie posłowie skierowali do dalszych prac w komisjach Sejmowych projekty ustaw reformujących janosikowe.

Zdaniem posła Waldy Dzikowskiego – przewodniczącego specjalnej podkomisji która pracowała nad janosikowym prace nad tą ustawą mogłyby się zakończyć już w listopadzie.

Posłowie zdecydowaną większością  głosów odrzucili wniosek o odrzucenie obywatelskiego i samorządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego a tym samym  skierowali je - w celu ich ponownego rozpatrzenia – do Komisji Finansów oraz Komisji Polityki Regionalnej i Samorządu Terytorialnego.

Od dawna znane jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że podatek solidarnościowy, czyli janosikowe nie powinien rujnować zamożniejszych samorządów – mówi Dzikowski. – Sądzę, że posłowie znając to orzeczenie zgodzą się na ponowne rozpoczęcie prac nad projektem obywatelskim, tak żebyśmy mogli zrealizować orzeczenie Trybunału.

Obecnie z tytułu janosikowego budżet zbiera ponad 2 mld złotych i dzieli między biedniejsze gminy.

Według Dzikowskiego, przewodniczącego specjalnej podkomisji która pracowała nad janosikowym, kwota tego podatku po uchwaleniu projektu obywatelskiego nie powinna się zmniejszyć, a więc mniej zamożne samorządy na tym nie stracą. Opozycja ma jednak wątpliwości w tej sprawie.

Źródło: stopjanosikowe.pl