4 grudnia 2013
40 razy zdrowie!

Przez ostatnie dwa miesiące czterdziestu mieszkańców powiatu legionowskiego uczestniczyło w programie „Aktywni w każdym wieku”.

Warunkiem dostania się do programu prowadzonego przez klub Perła Wellness w Michałowie Reginowie, dofinansowanego przez Powiat Legionowski i Gminę Wieliszew, było skończenie pięćdziesiątego roku życia i chorowanie na różnego rodzaju choroby przewlekłe. Jak co roku zainteresowanych było bardzo dużo, do udziału w akcji zakwalifikowało się czterdzieści osób.

Na początku września wszyscy uczestnicy poddani zostali badaniom lekarskim. Pozwoliły one na ustalenie wysokości ciśnienia, wagi, poziomu cukru i innych istotnych wartości zdrowotnych oraz dopasowanie sposobu treningu do konkretnej osoby. Wszyscy odbyli konsultację dietetyczną, a po zaplanowaniu programu ćwiczeń ruszyli do walki ze swoimi schorzeniami.

Przez osiem tygodni aktywnych treningów pod okiem trenera, pilnowania diety i zaleceń lekarza osoby uczestniczące w programie osiągnęły zdumiewające efekty. Dzięki udziałowi w akcji wśród ćwiczących zaobserwowano spadek ciśnienia skurczowego o 12,1 mmHg, a rozkurczowego o 7.65 mmHg, co wiąże się ze znacznym spadkiem ryzyka zawału serca i udaru mózgu. W wyniku udziału w programie według oceny uczestników znacznie zmniejszyły się dolegliwości bólowe stawów, jak również poprawił się w nich zakres ruchu. Wiąże się to ze zmniejszeniem ryzyka upadku i co za tym idzie złamań, które po 64 roku życia mogą prowadzić do trwałego kalectwa. Wg uczestników programu poprawił im się również nastrój, co jest szczególnie ważne po 50 roku życia, ponieważ depresja powoduje znaczne pogorszenie funkcji poznawczych, jak również utrudnia leczenie innych chorób przewlekłych. Trzech uczestników mogło dzięki programowi nie przyjmować  leków przeciwdepresyjnych, co zawsze miało miejsce jesienią, kiedy dochodzi do zaostrzenia objawów depresji.

Podsumowaniem programu było oficjalne wręczenie dyplomów gratulacyjnych uczestnikom. W spotkaniu uczestniczyli także Starosta Legionowski oraz Wójt Gminy Wieliszew. Podczas ceremonii nie obyło się bez łez i wzruszeń, wszyscy uczestnicy programu „Aktywni w każdym wieku” zgodnie podkreślali, że tego typu inicjatywy są niezmiernie ważne dla mieszkańców i powinny być nadal prowadzone przynajmniej raz do roku.

Podziękowania otrzymali wszyscy zaangażowani w organizację programu, a od uczestników także prowadząca i jedna z jego inicjatorek akcji Małgorzata Perl, a także fundatorzy tegorocznej edycji: Jan Grabiec i Paweł Kownacki.

Zdjęcia: A. Cegielski