12 grudnia 2013
Tuwim łączy pokolenia

W miniony wtorek legionowski ratusz rozbrzmiewał poezją Tuwima, począwszy od tej w wykonaniu przedszkolaków i uczniów szkół, po tą recytowaną przez przedstawicieli lokalnych samorządowców i instytucji.

Organizowana przez Powiat Legionowski, Dyskusyjny Klub Książki "Ścieżki" oraz Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej "Tuwimiada" zaczęła się podsumowaniem wcześniejszej akcji, zatytułowanej „Urodziny Tuwima”, podczas której jego wiersze czytali przechodnie przypadkowo napotkani w Błękitnym Centrum w Legionowie.

Zaplanowanym występem-niespodzianką okazało się przedstawienie w wykonaniu pięciolatków z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Legionowie. Bajka "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci", "Zosia Samosia" oraz wersja taneczna "Murzynka Bambo" rozbawiły publiczność. Dzieci bardzo mocno wczytały się w wiersze Juliana Tuwima, bardzo im się podobają, chętnie czytują, recytują, wręcz śpiewają je. Przedszkolaki ciągle na nowo odkrywają tę twórczość. -  mówi Renata Stępień, nauczycielka z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Legionowie.

Obecni na sali mieli również okazję zasłuchania się podczas deklamacji "Kwiatów Polskich" w wykonaniu Starosty Legionowskiego Jana Grabca, Naczelnika Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Legionowie Mirosława Pachulskiego, przedstawicieli legionowskiego samorządu - Romana Smogorzewskiego i Piotra Zadrożnego, a także Andrzeja Sobierajskiego, Anny Skłodowskiej-Wiśniewskiej, Grażyny Chojnowskiej i Brygidy Wagner-Konstantynowicz.
Tuwima kocham od dzieciństwa... Kiedy byłam w Nowym Yorku, odwiedziłam polsko-amerykańską rodzinę, w której było dwoje małych dzieci i które codziennie słuchają "Lokomotywy" Tuwima... - mówi Grażyna Chojnowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 12 w Legionowie.

Następnie młodzi wielbiciele Tuwima rozpoczęli rywalizację w trakcie konkursu wiedzy o życiu i twórczości Tuwima „TUWI(E)M” oraz recytatorskiego „POJEDYNKU NA WIERSZE”. Odpowiedzi na zadawane im pytania nie były łatwe, tak jak utwory recytowane podczas „Pojedynku na wiersze”.

Klasyfikacja recytatorskiego „POJEDYNKU NA WIERSZE”:

I miejsce - Sebastian Jagnieża  -  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie
II miejsce - Zuzanna Misiura -  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie
III miejsce - Grzegorz Pietrzykowski - Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Legionowie

Klasyfikacja konkursu wiedzy o życiu i twórczości Tuwima „TUWI(E)M”:

I miejsce - Alicja Pasturczak i  Martyna Waśniewska - Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Legionowie
II miejsce - Paulina Ciach i Patrycja Przybylska - Liceum Ogólnokształcące w Komornicy
III miejsce - Natalia Kopacz i Justyna Wdowińska - Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku

Zwycięzcy otrzymali ufundowane przez Starostę Legionowskiego nagrody.

Młodzież, aktywnie włączyła się w przygotowania do tego widowiska. Jedna grupa opracowywała  elementy graficzne, a inna robiła prezentację o Tuwimie. Byli zadowoleni z faktu, że tak dużo od nich zależy. Ideą całego przedsięwzięcia było to, żeby  spopularyzować i maksymalnie atrakcyjnie pokazać tę nietuzinkową postać i jej twórczość. Widać było, że zebrana publiczność była zaciekawiona tym, co się dzieje na scenie, więc mam nadzieję, że się udało. - mówi Renata Sowińska z Dyskusyjnego Klubu Książki "Ścieżki", koordynatorka projektu.

Wszyscy obecni na sali otrzymali Tuwimowe znaczki-przypinki oraz krówki z sentencjami Poety.

Prezentacja o zyciu i twórczości Juliana Tuwima

Fragmenty "Kwiatów Polskich"