18 grudnia 2013
Na planie filmowym...

11 grudnia 2013 r. uczniowie LO im. Marii Konopnickiej uczestniczyli w projekcie "Na planie filmowym..." dofinansowanym przez Starostwo Powiatowe w Legionowie.

Zajęcia odbywały się w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, a poprowadziła je p. Monika Soroka koordynator wystawy "Plan filmowy", pracownik WFDiF. Wizytę na planie filmowym uczniowe zaczęli od garderoby i charakteryzatorni. Każdy uczestnik zajęć został odpowiednio ubrany i ucharakteryzowany tak, by wyglądał jak młodzi bohaterowie filmu "Miasto 44", cała przestrzeń planu filmowego jest bowiem oparta na scenografii z tego właśnie filmu. "Miasto 44" to drugi film fabularny Jana Komasy, którego premiera planowana jest na pierwszego sierpnia 2014 roku. Przebrani i ucharakteryzowani maturzyści przenieśli się w świat powstańczej Warszawy.

Niesamowite wrażenie robiły odtworzone z wielką dbałością o detale wnętrza m.in. warszawskiego mieszkania głównego bohatera filmu. Była przedwojenna zastawa, fotografie, zburzona wybuchem bomby ściana, wszędzie pełno gruzu i desek... Zwiedzający mogli chwilę później obejrzeć fragmenty filmu "Miasto 44" nagrywane w tej właśnie scenografii.

Podczas wędrówki po planie filmowym uczniowie zgłębili wiele tajemnic produkcji filmowej, poznawali kolejne czynności i pojęcia związane z filmem. Tajniki filmowej profesji pozwalały także odkryć wciąż dobrze działające przedwojenne kamery filmowe oraz sprzęt dźwiękowy i oświetleniowy. Zajęcia na planie filmowym były dla nich ciekawą przygodą, z niecierpliwością czekają teraz na premierę filmu "Miasto44".

Źródło: lokonopnicka.pl