18 grudnia 2013
Nasi kombatanci w TVP Historia

Dziś w Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" pojawiła się TVP Historia, która w rozmowie z jego mieszkańcami chciała pokazać, jak wyglądało Boże Narodzenie w czasach okupacji.

Dziennikarze nie przypadkiem wybrali DPS w stolicy powiatu legionowskiego na tę wizytę, ponieważ jego mieszkańcy, to część historii Polski. To ludzie, dzięki którym TVP Historia może pokazać młodszym niezwykłe opowieści.

Pensjonariusze: Irena Krzyżanowska, Irena Bońkowska, Barbara Potyra, Bogusław Piątek i Mieczysław Budziński opowiadali o swoich doświadczeniach z czasów II Wojny Światowej i życiu w czasach okupacji. Od pierwszych do ostatnich dni wojny uczestniczyłam w konspiracji...  Strasznie ciężki okres przeżywałam w PRL-u. Ukrywałam się, miałam różne, przykre sytuacje. - mówi Irena Bańkowska.

Robiliśmy takie ogniska...Zbiórki były dość często. Mieliśmy szkolenia z obsługi broni, pomocy samarytańskiej, byliśmy pomocnikami Armii Krajowej, później zostaliśmy jej członkami - wspomina Bogusław Piątek.

Dziennikarze byli ciekawi, jak kombatanci przeżywiali Wigilię i Święta Bożego Narodzenia. W Święta i Sylwestra robiliśmy po cichu patriotyczne przedstawienia, np. „Dziady” - mówi Barbara Potyra. W czasie Świąt Bożego Narodzenia zbierałyśmy się u drużynowej , było bardzo patriotycznie. Śpiewałyśmy, recytowałyśmy wiersze. Kobiety się wtedy bardzo poświęcały, są niedoceniane.” - dodaje Pani Barbara.

Dziennikarze wręczyli pensjonariuszom „Kombatanta” filmy wyprodukowane przez TVP Historia, z nadzieją ich emisji podczas wieczorów filmowych. Złożyli również wszystkim świąteczne życzenia obecności kombatantów w naszym życiu tak, żebyśmy mogli się uczyć tożsamości, naszej historii, poznając historię samych pensjonariuszy.

Emisja programu nastąpi 23 grudnia 2013 r. o godz 21.00 na kanale TVP Historia.