17 lutego 2014
Kombatanci ze Starostwem

W roku 2014 będziemy obchodzili okrągłe rocznice ważnych w historii naszego kraju wydarzeń: wybuchu dwóch wojen światowych oraz powstania warszawskiego.

Obchody okrągłych rocznic ważnych dla Polski wydarzeń historycznych - 100. wybuchu I wojny światowej, 75. wybuchu II wojny światowej oraz 70. wybuchu powstania warszawskiego – były tematem spotkania weteranów i kombatantów z przedstawicielami Starostwa. W jego imieniu członek zarządu Janusz Kubicki przedstawił propozycje projektów, które w związku z obchodami zamierza zrealizować Powiat. Zapowiedział również tegoroczne otwarcie turystycznego szlaku patriotycznego „Polski Walczącej”. Prace nad tym ostatnim projektem trwają od kilku miesięcy, a ich finał organizator, czyli Starostwo Powiatowe, przewidział już w maju.

Podczas spotkania reprezentanci środowisk kombatanckich, z przewodniczącym Powiatowej Rady Kombatantów płk. Zdzisławem Sokalskim na czele, wyrazili swoje oczekiwania i przedstawili propozycje. Wśród nich było zapalenie w dniach obchodów zniczy na wszystkich grobach żołnierzy walczących o wolność Polski oraz uhonorowanie prezesów organizacji kombatanckich odznaczeniami. Uczestnicy spotkania wyrazili również nadzieję na szerokie włączenie się w realizację planowanych projektów dzieci i młodzieży.

Tegoroczne obchody okrągłych rocznic ważnych wydarzeń historycznych będą okazją do ukazania patriotyzmu jako wartości ponadczasowej. Aby osiągnąć ten cel organizatorzy planują m.in.: przedstawienie rekonstrukcji potyczki powstańców warszawskich z niemieckim patrolem na legionowskim rynku, uruchomienie aplikacji na urządzenia mobilne odnoszącej do miejsc i wydarzeń związanych z walką o niepodległość, ogłoszenie konkursów - np. na stworzenie gry planszowej, fotograficznego i wiedzy historycznej.

Stało się już tradycją, że wszystkie obchody rocznic włodarze Powiatu omawiają z przedstawicielami środowisk kombatanckich