18 lutego 2014
Unijne wsparcie dla Technikum na Targowej

W lutym br. przedstawiciele Powiatu Legionowskiego podpisali umowę partnerską z Agencją Rozwoju Mazowsza S.A. na rzecz wspólnej realizacji projektu systemowego „Zwiększenie potencjału szkół zawodowych na Mazowszu”. Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie zosłał wpisany na listę placówek objętych projektem.

Celem podejmowanych działań będzie zmniejszenie dysproporcji w osiągnięciach uczniów, podniesienie jakości procesu kształcenia, zwiększenie atrakcyjności placówki a co najważniejsze podniesienie zdolności uczniów do aktywnego funkcjonowania na rynku pracy. Ogółem z działań projektu skorzysta 35 uczniów Technikum zawodowego w tym 16 uczniów kierunku Informatyk i 19 uczniów kierunku Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Dla uczniów tych, oprócz doradztwa zawodowego i doradztwa psychologiczno – pedagogicznego, zorganizowane zostaną dodatkowe zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z języka angielskiego, grafiki komputerowej, matematyki i geografii. Istotnym elementem projektu będzie także organizacja miesięcznych staży zawodowych u lokalnych i regionalnych pracodawców, podczas których uczniowie zdobędą doświadczenie zawodowe.
Aby zapewnić wysoką jakość kształcenia, ze środków projektu zakupione zostaną także pomoce dydaktyczne niezbędne do prowadzenia zajęć min. z matematyki (tablice magnetyczne z algebry i geometrii, plansze dydaktyczne, bryły prawidłowe), geografii (mapy fizyczne), energetyki odnawialnej (książki, tablice dydaktyczne) i języka angielskiego (zestawy książek). W 10 nowych zestawów komputerowych doposażona zostanie pracownia komputerowa a w nowoczesne oprogramowanie i zestawy dydaktyczno – pokazowe pracownia odnawialnych źródeł energii. Zakup wyposażenia do pracowni OZE jest niezwykle istotny z punku widzenia uruchomienia w placówce od września 2013 roku nowego kierunku kształcenia - Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Dzięki realizacji projektu zakupiony zostanie sprzęt niezbędny do realizacji podstawy programowej i organizowanych w ramach projektu zajęć dodatkowych. Podkreślić należy, że jest to pierwszy tego typu kierunek uruchomiony na terenie naszego powiatu, a w perspektywie budowy w Jabłonnie Centrum Badawczego "Konwersja,Energia i Źródła Odnawialne", dający szanse na realne zatrudnienie.
Działania w części skierowanej do uczniów PZSP w Legionowie zostały wycenione na kwotę 262 170,00 zł. Kwota 224 155,35 zł to dofinansowanie ze środków EFS i budżetu państwa a 38 014,65 zł to wkład własny powiatu. Projekt realizowany będzie do końca stycznia 2015 roku.

Projekt „Zwiększenie potencjału szkół zawodowych na Mazowszu” realizowany jest w ramach Działania 9.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki a jego nadrzędnym celem jest wzrost potencjału szkolnictwa zawodowego na Mazowszu poprzez wdrożenie programów rozwojowych w 60 szkołach i placówkach kształcenia zawodowego, których organem prowadzącym są jednostki samorządu terytorialnego. Projekt realizowany będzie przez Lidera projektu tj. Agencję Rozwoju Mazowsza S.A. wspólnie z 21 Partnerami. Ogółem, w okresie od stycznia 2014 roku do końca czerwca 2015 r., z działań projektu skorzysta 2 500 uczniów szkół zawodowych z całego województwa mazowieckiego. Budżet całego projektu opiewa na kwotę 24 188 774,21 zł z czego 21 104 705,50 zł to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa, pozostała cześć to wkład własny Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. i Partnerów projektu.
fot. PZSP Legionowo Fotoblog