27 marca 2014
Poezja i muzyka w Kombatancie

Wczoraj Dom Pomocy Społecznej „Kombatant” w Legionowie rozbrzmiewał twórczością kombatantki Jadwigi Sumiły przy akompaniamencie zespołu „Erin”.

Koncert wykonany przez poetycko – śpiewaczy zespół „Erin”, funkcjonujący przy Związku Emerytów i Inwalidów w Legionowie wprowadził zgromadzonych pensjonariuszy i zaproszonych gości w w wiosenny nastrój. W przerwach między pieśniami zebrani mogli usłyszeć wybrane wiersze nieżyjącej już  kombatantki Jadwigi Sumiły. Wiersze o tematyce wiosny i miłości, nawiązywały do obrazów z życia Legionowa i jego okolic. Narracja również była pisana wierszem, a jej autorem jest legionowski poeta Witold Hass.
Obecna na spotkaniu minister Bożena Żelazowska, która obecnie kieruje Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, podziękowała wykonawcom za to, że koncert mógł przypomnieć o wierszach pani Jadwigi, które umilały życie mieszkańcom Domu „Kombatanta”: Dzisiejszy koncert był dowodem na to, że kultura i sztuka nie przemija. Nie ma z nami osoby, która napisała te wiersze, ale koncert przypomniał o tej twórczości i o tym, że kiedyś była tutaj z nami.

W przeprowadzonym wywiadzie pani minister doceniła fakt organizowania tego typu uroczystości dla podopiecznych domów kombatanta: Jest to dla nich wielkie wydarzenie, niemalże świąteczny dzień. Podobał się też jej budynek domu: Odwiedziłam wiele domów kombatanta, właściwie rozpoczęłam od tego moją pracę w urzędzie. Odwiedzałam związki kombatanckie, odwiedzałam ludzi i są przeróżne domy. Myślę że dom kombatanta w Legionowie, jest taki sztandarowy, dlatego że jest to placówka nowa, w bardzo ładnym otoczeniu, z przestronnymi pokojami. W takich domach jest dobra opieka, są specjaliści i jest pierwszy kontakt z rehabilitacją, gdzie tak naprawdę trzeba czekać w kolejce. Tutaj mamy sprzęt na miejscu, a opieka medyczna jest na dużym poziomie. Ten dom się wyróżnia swoją kubaturą i przestronnością. Jeśli chodzi o podejście do pensjonariuszy, to jest dobre. Jestem spokojna o mieszkańców tego domu, bo jest tu bardzo kompetentna i oddana sprawie pani dyrektor.
Stwierdziła również, że takie spotkania są mają wielkie znaczenie dla kombatantów ponieważ: Jest to bardzo ważne dla tych ludzi, jak i dla nas, bo możemy osobiście porozmawiać z nimi. Pytać nie tylko o samopoczucie, ale też o to jak w tym domu im się żyje i jakie mają oczekiwania. To jest takie spotkanie z bieżącymi problemami, ale też żywa rozmowa z drugim człowiekiem. To jest ważne dla nas urzędników, zajmujących się tą tematyką na co dzień, ale też dla tych ludzi, także bardzo dziękuję za to spotkanie.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/Minister_Kombatant{/gallery}