26-27 marca br. 217 żołnierzy służby przygotowawczej do NSR odbyło egzamin po szkoleniu podstawowym. Był on podsumowaniem ich trzymiesięcznego szkolenia w CSŁiI w Zegrzu.
Żołnierze jako ochotnicy rozpoczęli służbę przygotowawczą w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu na początku stycznia br. Trzymiesięczne szkolenie podstawowe było intensywne, prowadzone przeważnie w warunkach dziennych, ale też i w nocy, a zakończone zostało egzaminem.
W części teoretycznej tego sprawdzianu elewi musieli wykazać się wiedzą z zakresu przedmiotów określonych programem szkolenia podstawowego dla żołnierzy służby przygotowawczej SZ RP. Pytania dotyczyły m. in. łączności, regulaminów, taktyki oraz szkolenia inżynieryjno – saperskiego oraz SERE ((Survival – przetrwanie, Evasion – unikanie, Resistance – opór, Escape – ucieczka). Część praktyczna obejmowała również egzamin z wychowania fizycznego (odbył się wcześniej w trakcie zajęć programowych), strzelanie z karabinka kbk AKMS oraz przeprowadzony w formie pętli taktycznej sprawdzian . Na tym etapie na elewów czekały takie zadania, jak m.in. udzielenie pomocy przedmedycznej, przygotowanie do pracy i nawiązanie łączności przy pomocy radiostacji, maskowanie i ustawianie miny przeciwpancernej, ładowanie magazynka nabojami, przemieszczanie się 10 metrów i przyjęcie postawy klęczącej do strzelania, nakładanie maski i odzieży ochronnej w normach czasowych oraz pokonanie terenu na odległość 30 m czołgając się na polu walki ze skrzynią o wadze 20 kg. Dwa ostatnie zagadnienia sprawiły najwięcej problemów szkolonym, ale ogólnie radzili sobie dobrze i bardzo dobrze, co świadczy, że nie stracili czasu podczas szkolenia podstawowego, a ich przełożeni rzetelnie je realizowali.
Żołnierzy tego turnusu czeka teraz jeszcze miesięczne szkolenie specjalistyczne, w czasie którego zdobędą wiedzę oraz umiejętności praktyczne, wymagane dla specjalności łącznościowych. Otrzymają oni również możliwość podpisania kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych w różnych jednostkach wojskowych. Zegrzyńskie Centrum opuszczą końcem kwietnia 2014 roku.