Podczas XXVIII sesji Rady Powiatu w Legionowie radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie wniesienia oficjalnej skargi do Trybunału Konstytucyjnego na przepisy regulujące kwestię janosikowego.
Radni, przyjmując uchwałę, wyrazili zgodę na wystąpienie Powiatu Legionowskiego z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności niektórych przepisów ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej oraz Europejską Kartą Samorządu Lokalnego. W praktyce oznacza to decyzję naszego samorządu o wniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego skargi na janosikowe.
„Na poziomie powiatowym stopień obciążenia budżetów jednostek samorządu terytorialnego jest najwyższy. Po przekroczeniu 125% średniej krajowej powiat osiąga 98% tzw. nadwyżki dochodów, co uruchamia mechanizm wyrównawczy powodujący odebranie nam środków budżetowych potrzebnych na realizowanie inwestycji. Żeby móc się rozwijać, jesteśmy zmuszeni walczyć z janosikowym w postaci, jaka obecnie obowiązuje” - wyjaśnia Jan Grabiec, lider powołanej do walki z janosikowym Koalicji Powiatów.
Poza Powiatem Legionowskim uchwały pozwalające wnieść do Trybunału Konstytucyjnego skargę przeciwko janosikowemu podjęły rady powiatów: zachodniego warszawskiego, pruszkowskiego, piaseczyńskiego, poznańskiego, wołomińskiego, grodziskiego, otwockiego, bełchatowskiego i polkowickiego.
Podjęcie uchwały przeciwko janosikowemu zapowiada również powiat gdański. Wprawdzie w obecnym roku powiat ten nie ma obowiązku dokonać wpłaty w ramach janosikowego, ale ewentualny wzrost dochodów podatkowych oznaczał będzie dla tego samorządu podobne kłopoty, z jakimi boryka się Koalicja Powiatów.