28 kwietnia 2014
Bezpieczni w drodze do szkoły

W miniony piątek w Arenie Legionowo 78 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych uczestniczyło w finale powiatowym konkursu „Bezpieczna droga do szkoły”.            

                                

Konkurs zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego konkurs przy współudziale Starostwa Powiatowego w Legionowie i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego miał na celu zwrócenie uwagi uczniów na zagrożenia w ruchu drogowym, z jakimi mogą się spotkać w codziennej drodze do szkoły. Jego uczestnicy popisali się wiedzą z przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po ulicach, udzielania pierwszej pomocy oraz partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu drogowego.

 

 


Organizatorzy poprzez test wiedzy o bezpieczeństwie na drodze i sprawdzian praktycznej jazdy na rowerach po torze przeszkód ocenili wiedzę uczniów ze znajomości zasad korzystania z dróg zarówno jako rowerzystów, pieszych czy pasażerów samochodów. Konkurs nie był bardzo trudny. W teście zrobiłem jeden błąd, wszystkie pytania były troszkę podchwytliwe, ale jak się zna przepisy to można było odpowiadać. Przygotowywałem się już kilka lat temu, teraz tylko powtarzałem. Często jeżdżę na rowerze, znam przepisy i jestem ciągle na bieżąco - powiedział Adrian Burakowski, jeden z laureatów. Organizatorzy podkreślali też konieczność wykorzystywania wszystkich zdobytych przez uczniów informacji podczas codziennego poruszania się po drogach, jednocześnie zachęcając do przekazywania tej wiedzy innym.

 


Wszyscy uczestnicy otrzymali wyposażenie rowerzysty, tj. kask rowerowy, kamizelkę odblaskową, oświetlenie do roweru, opaski odblaskowe, smycz z elementami odblaskowymi oraz podręcznik „Moje pierwsze prawo jazdy - karta rowerowa”. Najlepszym zaś wręczono nagrody w postaci rowerów za I miejsce, aparatów fotograficznych za II i odtwarzaczy MP3 za III miejsce. Zwycięzcami zostali:


Dziewczęta w kategorii Szkół Podstawowych:
I.   miejsce - Julia Szymańska - Sz. P. nr 8 w Legionowie,
II.  miejsce - Weronika Denkiewicz - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wólce Radzymińskiej,
III. miejsce - Aleksandra Ludwikowska - Sz. P. w Jadwisinie.

Chłopcy w kategorii Szkół Podstawowych:
I.  miejsce - Damian Wiśniewski - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wólce Radzymińskiej,
II.  miejsce - Artur Wiejak - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wólce Radzymińskiej,
III. miejsce - Jakub Hyś - Sz. P. im. T. Kościuszki w Wieliszewie.

Dziewczęta w kategorii Szkół Gimnazjalnych
I.  miejsce - Julia Banaszek - Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.
w Stanisławowie Pierwszym,
II.  miejsce - Weronika Stasio - Gimnazjum nr 6 w Legionowie,
III. miejsce - Klaudia Szymańska - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej.

Chłopcy w kategorii Szkół Gimnazjalnych
I.  miejsce - Adrian Burakowski - Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej
1920 r. w Stanisławowie Pierwszym,
II.  miejsce - Mikołaj Pogroszewski - Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Stanisławowie Pierwszym,
III. miejsce - Mateusz Grzech - Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.  w Stanisławowie Pierwszym,

 

 

Wygraliście wszyscy  bo taka nauka bezpieczeństwa jest ogromnie ważna zarówno dla tych, którzy jeżdżą na rowerze, dla tych, którzy będą niedługo mieli prawo jazdy i tych, którzy chodzą po chodnikach. Gratulacje! – powiedział Janusz Kubicki, Członek Zarządu Powiatu w Legionowie.


{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/Bezpieczna_droga_do_szkoly{/gallery}