20 maja 2014
Pomalowali świat

W minioną sobotę  legionowski ratusz zamienił się w plener malarski uczestników trzeciej już edycji Dni Osób Niepełnosprawnych w powiecie legionowskim.

Plener malarski „Chodź pomaluj mój świat” to spotkanie laureatów Przeglądu  Twórczości Osób Niepełnosprawnych z artystami malarzami oraz lokalną społecznością. Wyróżnieni w marcowym konkursie w ramach nagrody odbyli warsztat z dziesięcioma malarzami. Po raz pierwszy niepełnosprawnym twórcom pomagali młodzi wolontariusze z Niepublicznej Szkoły Podstawowej  im. Jana Pawła II. Narzędzia malarskie: pędzle, farby, płótna, sztalugi zapewniło uczestnikom Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie.

Każdy z uczestników miał swoją koncepcję pracy, której tematem przewodnim była „Kraina Marzeń”. Uczestnicy pleneru szybko znaleźli własny pomysł i szybko przystępowali do pracy, bez tremy,  na luzie. Jestem zaskoczony, ze osoby niepełnosprawne pracują tak szybko, efektywnie i samodzielnie. Nie konkurują ze sobą, nie mają względem siebie kompleksów, po prostu działają, robią to co chcą zrobić. To było zaskakujące i  w jakiś sposób pouczające, bo ten plener był prezentacją, popisem samodzielności i niezależności wewnętrznej, zaangażowania.– komentuje Tomasz Chodkowski, artysta, opiekun grupy.

Efektem spotkania było ponad  40 obrazów. Powstałe w ciągu 3 godzin prace to kolorowe, ukryte marzenia, które niepełnosprawni artyści ujawnili podczas malowania. Obrazy zostaną będzie można obejrzeć od 1 czerwca tego roku na poplenerowej wystawie w Arenie Legionowo, podczas obchodów Dni  Legionowa.

Plener malarski jest stałym elementem kalendarza Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego, objętych patronatem Starosty Legionowskiego i Prezydenta Miasta Legionowo. Jego organizatorami są: Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych, ul. Jagiellońska 69, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, Arena Legionowo, KZB, Miejski Szkolny Związek Sportowy w Legionowie.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/DON_plener{/gallery}