Trzy lata przygotowań, analiz, badania potrzeb medycznych – powiat jest gotowy, by przystąpić do fazy realizacji w tworzeniu szpitala dla mieszkańców powiatu.
Po trzech latach przygotowań powiat jest gotowy do utworzenia szpitala - przekonywał o tym starosta Jan Grabiec podczas wczorajszego spotkania. |
Mieszkańcy chcą szpitala
Mieszkańcy powiatu pragną szpitala na swoim terenie od dziesięcioleci. Trzy lata temu starosta podjął energiczne działania, by te marzenia zrealizować. Szczególnie, że powstanie w Legionowie szpitala powiatowego to nie fanaberia, ale realna potrzeba. Temu właśnie poświęcone było wczorajsze spotkanie w starostwie, w którym udział wzięli posłowie Alicja Dąbrowska i Andrzej Halicki, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. ratownictwa medycznego Michał Borkowski i przedstawiciele czterech z gmin naszego powiatu: Sławomir Maciej Mazur – wójt Nieporętu, Paweł Kownacki – wójt Wieliszewa, Piotr Zadrożny – z-ca prezydenta Legionowa i Józef Zając – z-ca burmistrza Serocka.
Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich lat powiat przeprowadził konsultacje społeczne odnośnie lokalizacji szpitala, przygotował analizę potrzeb medycznych mieszkańców powiatu, jak również przygotował analizy prawne, dotyczące zorganizowania szpitala we współpracy z inwestorem prywatnym. Od lat przekonuje również urzędników z NFZ, że szpital w powiecie legionowskim jest niezbędny. – Jesteśmy gotowi wystartować. Trzy lata przygotowań i analiz pozwalają na to. – powiedział starosta legionowski Jan Grabiec.
Bródnowski nie jest z gumy
Liczba mieszkańców powiatu rośnie z roku na rok. Brak takiej placówki medycznej na naszym terenie sprawia zaś, że karetki pogotowia większość czasu spędzają w drodze do lub z okolicznych szpitali, zamiast wyczekiwać w gotowości na wezwanie do potrzebujących pomocy mieszkańców powiatu legionowskiego. Co więcej, władze powiatu wciąż otrzymują sygnały o problemach z przyjęciem pacjentów Legionowa i okolic do najbliższego nam szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim. Sytuacja w kolejnej placówce dedykowanej naszym mieszkańcom – szpitalu Bródnowskim to wielogodzinne oczekiwanie na przyjęcie do lekarza. A nie zapominajmy, że oczekujący pacjenci to osoby potrzebujące natychmiastowej pomocy medycznej. Jak wyjaśnił pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. ratownictwa medycznego Michał Borkowski, trudno się dziwić takiej sytuacji. – Szpital Bródnowski był budowany dla mieszkańców warszawskiego Bródna. Obecnie obsługuje dodatkowo mieszkańców Białołęki i ponadstutysięcznego powiatu legionowskiego. A nie jest przecież z gumy. – skomentował Borkowski. Dlatego też, jak zapewnił pełnomocnik wojewody, zarówno Wojewoda Mazowiecki, jak i on sam, absolutnie popierają pomysł utworzenia szpitala w Legionowie. I zadeklarował wsparcie realizacji tego przedsięwzięcia w ramach swoich możliwości.
Wsparcie w działaniach na rzecz utworzenia szpitala zadeklarowali posłowie Alicja Dąbrowska (pierwsza z lewej) i Andrzej Halicki (trzeci z lewej). Poparcie w imieniu Wojewody Mazowieckiego i swoim wyraził również Michał Borkowski (pierwszy z prawej), pełnomocnik wojewody ds. ratownictwa medycznego. |
Front poparcia coraz szerszy
Poparcia staraniom starosty Jana Grabca udzielili obecni na spotkaniu parlamentarzyści Alicja Dąbrowska i Andrzej Halicki. Obiecali, że będą wspierać Grabca w rozmowach z NFZ, jak również przedstawią sprawę na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. Mazowsza. W odpowiedzi na propozycję starosty, by w przedsięwzięcie włączyły się również samorządy gminne, na przykład obejmując udziały w spółce, przedstawiciele Nieporętu, Legionowa, Wieliszewa i Serocka zadeklarowali gotowość do podjęcia rozmów w tej sprawie.
Wygląda więc na to, że utworzenie szpitala powiatowego na naszym terenie jest coraz bardziej realne.