20 maja 2014

Szpital – faza realizacji

Trzy lata przygotowań, analiz, badania potrzeb medycznych – powiat jest gotowy, by przystąpić do fazy realizacji w tworzeniu szpitala dla mieszkańców powiatu.                                       

Po trzech latach przygotowań powiat jest gotowy do utworzenia szpitala - przekonywał o tym starosta Jan Grabiec podczas wczorajszego spotkania.

Mieszkańcy chcą szpitala

Mieszkańcy powiatu pragną szpitala na swoim terenie od dziesięcioleci. Trzy lata temu starosta podjął energiczne działania, by te marzenia zrealizować. Szczególnie, że powstanie w Legionowie szpitala powiatowego to nie fanaberia, ale realna potrzeba. Temu właśnie poświęcone było wczorajsze spotkanie w starostwie, w którym udział wzięli posłowie Alicja Dąbrowska i Andrzej Halicki, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. ratownictwa medycznego Michał Borkowski i przedstawiciele czterech z gmin naszego powiatu: Sławomir Maciej Mazur – wójt Nieporętu, Paweł Kownacki – wójt Wieliszewa, Piotr Zadrożny – z-ca prezydenta Legionowa i Józef Zając – z-ca burmistrza Serocka.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich lat powiat przeprowadził konsultacje społeczne odnośnie lokalizacji szpitala, przygotował analizę potrzeb medycznych mieszkańców powiatu, jak również przygotował analizy prawne, dotyczące zorganizowania szpitala we współpracy z inwestorem prywatnym. Od lat przekonuje również urzędników z NFZ, że szpital w powiecie legionowskim jest niezbędny. – Jesteśmy gotowi wystartować. Trzy lata przygotowań i analiz pozwalają na to. – powiedział starosta legionowski Jan Grabiec.

Bródnowski nie jest z gumy

Liczba mieszkańców powiatu rośnie z roku na rok. Brak takiej placówki medycznej na naszym terenie sprawia zaś, że karetki pogotowia większość czasu spędzają w drodze do lub z okolicznych szpitali, zamiast wyczekiwać w gotowości na wezwanie do potrzebujących pomocy mieszkańców powiatu legionowskiego. Co więcej, władze powiatu wciąż otrzymują sygnały o problemach z przyjęciem pacjentów Legionowa i okolic do najbliższego nam szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim. Sytuacja w kolejnej placówce dedykowanej naszym mieszkańcom – szpitalu Bródnowskim to wielogodzinne oczekiwanie na przyjęcie do lekarza. A nie zapominajmy, że oczekujący pacjenci to osoby potrzebujące natychmiastowej pomocy medycznej. Jak wyjaśnił pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. ratownictwa medycznego Michał Borkowski, trudno się dziwić takiej sytuacji. – Szpital Bródnowski był budowany dla mieszkańców warszawskiego Bródna. Obecnie obsługuje dodatkowo mieszkańców Białołęki i ponadstutysięcznego powiatu legionowskiego. A nie jest przecież z gumy. – skomentował Borkowski. Dlatego też, jak zapewnił pełnomocnik wojewody, zarówno Wojewoda Mazowiecki, jak i on sam, absolutnie popierają pomysł utworzenia szpitala w Legionowie. I zadeklarował wsparcie realizacji tego przedsięwzięcia w ramach swoich możliwości.

Wsparcie w działaniach na rzecz utworzenia szpitala zadeklarowali posłowie Alicja Dąbrowska (pierwsza z lewej) i Andrzej Halicki (trzeci z lewej). Poparcie w imieniu Wojewody Mazowieckiego i swoim wyraził również Michał Borkowski (pierwszy z prawej), pełnomocnik wojewody ds. ratownictwa medycznego.

Front poparcia coraz szerszy

Poparcia staraniom starosty Jana Grabca udzielili obecni na spotkaniu parlamentarzyści Alicja Dąbrowska i Andrzej Halicki. Obiecali, że będą wspierać Grabca w rozmowach z NFZ, jak również przedstawią sprawę na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. Mazowsza. W odpowiedzi na propozycję starosty, by w przedsięwzięcie włączyły się również samorządy gminne, na przykład obejmując udziały w spółce, przedstawiciele Nieporętu, Legionowa, Wieliszewa i Serocka zadeklarowali gotowość do podjęcia rozmów w tej sprawie.

Wygląda więc na to, że utworzenie szpitala powiatowego na naszym terenie jest coraz bardziej realne.