14 maja br. w Hotelu Marina Diana w Białobrzegach odbyła się konferencja pt. „Jak skutecznie i efektywnie opracowywać plany zagospodarowania przestrzennego”.
Zachowanie ładu przestrzennego w dzisiejszych czasach, kiedy deweloperzy prześcigają się w oferowaniu najprzeróżniejszych budynków mieszkalnych, jest podstawowym ogniwem stanowiącym o jednorodności lokalnych terenów. Kluczowym elementem w tym zakresie jest szeroko zakrojona dyskusja wszystkich zainteresowanych problematyką polityki przestrzennej. Okazja ku temu nadarzyła się w dniu 14 maja br., kiedy to w Hotelu Marina Diana w Białobrzegach odbyła się konferencja pt. „Jak skutecznie i efektywnie opracowywać plany zagospodarowania przestrzennego” zorganizowana przez Starostę Legionowskiego w ramach projektu „O architekturze w duchu zrównoważonego rozwoju”. Jej tematem przewodnim było skuteczne i efektywne opracowywanie planów zagospodarowania przestrzennego, dlatego też najliczniejszą grupę przybyłych stanowili lokalni włodarze, pracownicy samorządowi odpowiedzialni za tworzenie lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego oraz radni wszystkich siedmiu gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”.
Nie zabrakło również mieszkańców oraz przedstawicieli przedsiębiorców i organizacji pozarządowych działających na terenie LGD.
Spotkanie otworzyli Starosta Legionowski – Jan Grabiec oraz Prezes Lokalnej Grupy Działania – Edward Trojanowski, którzy powitali wszystkich przybyłych, wprowadzając gości w merytoryczny charakter konferencji omawiając zaplanowaną na ten dzień agendę.
Pierwszy z zaproszonych gości p. Rajmund Ryś – Dyrektor Departamentu Polityki Przestrzennej w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju omówił politykę przestrzenną i miejską w świetle aktualnych działań Ministerstwa. W kolejnym punkcie przechodząc od teorii do praktyki, p. Aleksander Hetko – radca prawny przeprowadził moduł szkoleniowy dot. prawidłowego konstruowania planów zagospodarowania przestrzennego. Już podczas obu wystąpień dało się słyszeć z sali pojedyncze pytania, dlatego po ich zakończeniu wywiązała się ciekawa i konstruktywna dyskusja, której uczestnicy wymieniali się doświadczeniami w zakresie opracowywania planów zagospodarowania przestrzennego oraz zadawali ekspertom nurtujące ich pytania.
Po drugiej części bloku szkoleniowego p. Rafał Nadolny - Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków omówił zachowanie harmonii pomiędzy współczesną infrastrukturą budowlaną a miejscowym krajobrazem naturalnym, tradycją i kulturą tego miejsca, poprzez prezentację ciekawych przykładów wkomponowania zabytków architektonicznych we współczesny krajobraz architektoniczny.
Na zakończenie Starosta Legionowski oraz Prezes Lokalnej Grupy Działania dokonali krótkiego podsumowania oraz podziękowali uczestnikom za przyjęcie zaproszenia jak i aktywny udział w konferencji.
Jednym z wydarzeń towarzyszących konferencji była wystawa „dobrych praktyk” podczas której zaprezentowane zostały nagrodzone prace w ogłoszonym przez gminę Nieporęt konkursie na opracowanie koncepcji programowo - przestrzennej zagospodarowania gminnych terenów rekreacyjno - wypoczynkowych nad Jeziorem Zegrzyńskim - portów Nieporęt i Pilawa oraz zwycięskie prace konkursowe na opracowanie koncepcji architektonicznej zagospodarowania przestrzeni publicznych terenów w obszarze centrum wsi Wieliszew. Zaprezentowane prace miały na celu ukazanie spójnej wizji zagospodarowania newralgicznych miejsc przestrzeni publicznej na terenie dwóch gmin wchodzących w skład LGD, przy wykorzystaniu potrzeb mieszkańców, istniejących uwarunkowań urbanistycznych, funkcjonalnych, krajobrazowych oraz ukazaniu kultury i tradycji tych miejsc.
Była to już ostatnia konferencja organizowana w ramach projektu „O architekturze w duchu zrównoważonego rozwoju”. Z uwagi jednak na istotę poruszanych kwestii a także duże zainteresowanie tematem Starosta Legionowski zapewnił o realizacji takich przedsięwzięć w przyszłości, również przy wykorzystaniu środków zewnętrznych. Podsumowaniem realizacji projektu będzie wydanie albumu prezentującego najciekawsze tradycje architektoniczne obszaru Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” w zestawieniu z nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w dzisiejszej architekturze i urbanistyce. Album zostanie wydany już wkrótce.
{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/konferencjamarinadiana{/gallery}
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja realizowana przez Powiat Legionowski pt. „O architekturze w duchu zrównoważonego rozwoju”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 - LEADER z zakresu małych projektów w ramach
działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi