25 czerwca 2014
Z kombatantami o zdrowiu

23 czerwca w Starostwie odbyło się spotkanie w sprawie nowelizacji uchwały o świadczeniach zdrowotnych dla kombatantów, osób represjonowanych i inwalidów wojennych.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele środowiska kombatanckiego oraz lekarze reprezentujący placówki medyczne znajdujące się na terenie powiatu legionowskiego. Rozmowom przewodniczył starosta Jan Grabiec. Omówiono pokrótce charakter regulacji dotyczących uprzywilejowania wspomnianej grupy, a także kwestie jednolitego wdrażania znowelizowanych przepisów. Zgodnie z nimi kombatanci i inne uprawnione osoby będą mogły korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w przychodniach i szpitalach oraz świadczeń specjalistycznych w ambulatoriach poza kolejnością wynikającą z prowadzonej przez lekarza listy oczekujących; zasada pierwszeństwa kombatantów obowiązywać ma również w aptekach.

Pytania i uwagi zaproszonych gości dotyczyły głównie zastosowania przyjętych postanowień w praktyce, organizacji i jakości przyjęć, kwestii udokumentowanego uprawnienia do świadczeń na opisanych zasadach. Burzliwa momentami dyskusja przyniosła deklarację ze strony przybyłych lekarzy, którzy obiecali, że przyjrzą się sposobowi funkcjonowania swoich placówek i, jeśli zmiany okażą się konieczne, dostosują go do nowych przepisów. Starosta zaproponował, by w razie problemów kombatanci zgłaszali się do władz związków kombatanckich bądź Starostwa Powiatowego. Zapowiedział również, że do kierownictw zakładów opieki zdrowotnej, których przedstawiciele nie pojawili się na spotkaniu, wysłane zostanie pismo zawierające wyciąg z omawianej ustawy oraz sugestie obecnych kombatantów.