21 lipca 2014
Sięgnij po Oskara

W ubiegłym tygodniu Powiatowa Instytucją Kultury w Legionowie wraz ze stowarzyszeniem "W centrum" zorganizowała i poprowadziła warsztaty dla dzieci pod hasłem "Sięgnij po Oskara".

Zajęcia odbywały się w ramach ogólnopolskich obchodów Roku Oskara Kolberga. Pierwsza część rozpoczęła się w siedzibie PIK-u, druga część odbyła się w gościnnych progach Muzeum Historycznego w Legionowie.

Podczas warsztatów uczestnicy przenieśli się do dziewiętnastowiecznej wiejskiej chaty: poznali mazowieckie zwyczaje i obrzędy oraz przesądy, które spisał znakomity etnograf. Dowiedzieli się także, w jaki sposób pracował oraz dlaczego jego dokonania są wyjątkowe i ważne dla współczesnych. Do kolejnych zadań prowadziły ich wierszowane wskazówki. Chłopcom szczególnie przypadło do gustu wykonywanie ludowych zabawek, dziewczęta zaś chętnie plotły wianki. Przy dźwiękach mazurów i oberków uczestnicy z niezwykłym zaangażowaniem i dokładnością zaprojektowali regionalne stroje, w których później robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Ostatnie z zadań tak bardzo wciągnęło uczestników, że nie zauważyli przyjścia rodziców.

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki. Organizatorzy już zastanawiają się, jak wykorzystać ogromną spuściznę Kolberga w kolejnych warsztatach.

autor: Karolina Błaszczak