14 listopada 2014
Nowoczesny patriotyzm

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości Powiatowa Instytucja Kultury zorganizowała seminarium pt. "Nowoczesność patriotyzmu. W gminie, w powiecie, w regionie".                                                    

 

Seminarium składało się z dwóch części. W pierwszej - debacie zatytułowanej „Patriotyzm dzisiaj” - przygotowanej przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie wzięli udział uczniowie i nauczyciele z czterech szkół ponadgimnazjalnych powiatu legionowskiego (ZSO nr 2 im. Jana III Sobieskiego w Legionowie, LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie, PZSP im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie oraz PZSP im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku). Udział w debacie – którą świetnie poprowadziła nauczycielka z ZSO nr 2 Beata Narel - wziął również wiceprezydent Piotr Zadrożny oraz przedstawiciele rady miasta. Młodzi nie tylko pokazali, że świetnie i kompetentnie potrafią rozmawiać na trudne tematy, ale wykazali się także kreatywnością w czasie patriotycznego happeningu.

 

Część drugą stanowił panel dyskusyjny pt. ”Samorząd i patriotyzm. Działania, doświadczenia i wyzwania patriotyczne”, w czasie którego goście: prof. Aleksander Łuczak, dr o. Maciej Zięba OP, dr Karol Mazur oraz dr hab. Jacek Szczepański dzielili się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami na ten temat. Do udziału w dyskusji – którą moderował politolog z UKSW Sławomir Sowiński - zostali zaproszeni urzędnicy Starostwa Powiatowego w Legionowie oraz Urzędu Miasta Legionowo (ze starostą Janem Grabcem oraz prezydentem Romanem Smogorzewskim na czele), radni miejscy i powiatowi oraz nauczyciele, dyrektorzy i przedstawiciele miejskich oraz powiatowych instytucji i stowarzyszeń, a także oraz reprezentanci kombatantów. Obrady były bardzo ciekawe i inspirujące.   

 

 

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/nowoczeny_patriotyzm{/gallery}