14 listopada 2014
Cukier na właściwym poziomie

Z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Cukrzycy zachęcamy do wzięcia udziału w badaniach poziomu cukru we krwi w ramach akcji Białe Soboty organizowanej przez Powiat Legionowski.

 

 

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Niedobór tego hormonu prowadzi do zaburzeń w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem. Cukrzyca charakteryzuje się także zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. 

Obecnie na cukrzycę cierpi ponad 3,1 miliona Polaków. W ostatnim dziesięcioleciu liczba chorych z rozpoznaną cukrzycą wzrosła dwukrotnie. Szacuje się, że ok. 1 mln chorych w Polsce w ogóle nie wie o swojej chorobie.

Cukrzyca nieleczona lub niewłaściwie leczona jest jedną z głównych bezpośrednich i pośrednich przyczyn inwalidztwa oraz wczesnej umieralności.

Dlatego też gorąco zachęcamy do regularnego badania poziomu cukru we krwi. Najbliższa okazja nadarzy się już jutro podczas kolejnej Białej Soboty. Wystarczy przyjść na czczo w godz. 8:00-12:00 do przychodni przy ul. Sowińskiego 4 w Legionowie. Jeśli okaże się, że poziom cukru wynosi mniej niż 60 mg% lub więcej niż mg% pacjent zostanie skierowany na konsultację do diabetologa. 

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.