27 marca 2015
Sztuka niepełnosprawnych

Powitanie wiosny tradycyjnie już wiąże się z Przeglądem Twórczości Osób Niepełnosprawnych, który odbywa się w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych 2015.

Podczas piątkowej uroczystości w legionowskim ratuszu można było obejrzeć występy artystyczne w wykonaniu osób niepełnosprawnych oraz podziwiać ich dorobek artystyczny na wystawie prac plastycznych. Tego dnia rozstrzygnięto ogłoszone w ubiegłym roku konkursy: plastyczny, literacki oraz form scenicznych i medialnych, a jego laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody. Nagrodę główną w konkursie form scenicznych i teatralnych ufundował starosta legionowski, a otrzymała ją grupa taneczna z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69 w Legionowie za hiszpański taniec z bykiem.

Podczas uroczystości na sali obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski, Przewodniczący Rady Powiatu Szymon Rosiak oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób niepełnosprawnych, a także przedstawiciele szkół i innych instytucji.

Jury w składzie: Dorota Papis, Paulina Żmijewska i Robert Szymański przyznało następujące nagrody.

W kategorii  grupy wokalno-muzyczne:
I miejsce -grupa taneczna z PZSiPS za wykonanie „Tańca z bykiem”,
II miejsce- grupa „Mali Artyści” z PZSiPS,
III miejsce - grupa taneczna z PZSiPS za wykonanie sceniczne pt „Pożegnanie lata”.

W kategorii soliści:
dzieci:
I miejsce dla Krzysztofa Dudy z grupą Legionutki ze SP nr 2 za wykonanie utworu pt „Marzenia się spełniają”,
II miejsce dla Tomasza Idziaka-Szkodzińskiego i Jakuba Piłatowicza z PZSiPS za wykonanie utworu pt. „Tanie dranie”,
III miejsce dla Pawła Waśniewskiego z Gimnazjum nr 5 za wykonanie utworu „Będziesz moją panią”.

dorośli:
I miejsce dla Krzysztofa Czaplińskiego z PZSiPS za wykonanie utworu pt. „What a wonderful world”.

W kategorii grup teatralnych:
I miejsce dla Grupy teatralnej Bajka z PZSiPS za spektakl pt „Brzydkie kaczątko”
Grand Prix. Grupa „MOBILINI” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Serocku za spektakl pt. „Alicja w krainie czarów”

W kategorii formy medialne Jury nie przyznało nagród.

W konkursie plastycznym wzięło udział 60 uczestników. Jury w składzie: Barbara Retmaniak, Zofia Piotrowska, Andrzej Sobierajski postanowiło przyznać nagrody następującym osobom:

Weronice Kacperskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 – fotografia,
Jakubowi Kwiatkowskiemu z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2  – fotografia,
Piotrowi Białkowi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2  – fotografia,
Marcie Wasserman z Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski TPD – haft,
Paulinie Wójcik z Fundacji Promień Słońca – malarstwo,
Kacprowi Piotrowskiemu z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych – malarstwo,
Piotrowi Paczkowskiemu z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych  – malarstwo,
Milenie Pytel z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych  – malarstwo,
Milenie Waśniewskiej z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych  – malarstwo,
Stanisławowi Pawłowskiemu z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych  – rzeźba,
Arturowi Makarewiczowi z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych  – rzeźba.

W konkursie literackim „Jesteśmy razem” wzięło udział 21 uczestników. Jury w składzie: Anna Czachorowska, Marta Berowska, Jan Zumis  przyznało 4 nagrody oraz 9 wyróżnień w tym jedno specjalne.

I  - Magdalena Dytrych, „Szklane oczy”,
II - Magdalena Otowska, „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”,
III (ex aequo) - Anna Wyszyńska, „W kalejdoskopie” ,
III (ex aequo) - Natalia Raczyńska, „Paradoks życia”.

Zapraszamy na kolejne imprezy z cyklu Dni Osób Niepełnosprawnych 2015

Więcej informacji o wydarzeniach