22 lutego 2011
Czas próby... Historia legionowskich Kolumbów

Nakładem tysiąca egzemplarzy została wydana, współfinansowana przez Powiat Legionowski, długo oczekiwana książka Bronisławy Romanowskiej – Mazur. Łączy ona w sobie monografię i kronikę kombatancką, odsłaniając losy legionowskich Kolumbów, czyli pokolenia rozpoczynającego dorosłe życie w ciężkich czasach wojny.

Czas próby... to przede wszystkim bardzo autentyczna, głęboka i bardzo dobrze udokumentowana źródłowo monografia. Prosta i klarowna narracja sprawia, że jest to pozycja skierowana do szerokiego grona czytelników. Autorka z niezwykłą precyzją opisuje lokalną społeczność, relacje między mieszkańcami, którzy zostali poddani ogromnej próbie wojny i okupacji.

Książka została wydana przez Muzeum Historyczne w Legionowie, a współfinansowana przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta Legionowo. Niebawem będzie ona dostępna w legionowskich bibliotekach, co umożliwi wszystkim zapoznanie się z tą niezwykle wartościową pozycją.