8 września 2015
Ludowe świętowanie sołectw

Smaczna kuchnia, miejscowe rękodzieło, taniec, śpiew i wspaniała zabawa. Dla sympatyków muzyki disco polo występ zespołu Akcent. A wszystko to odbyło się w sobotę 5 września w Somiance podczas VI Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw.

Wspaniałe potrawy i degustacje lokalnych specjalności, pięknie dekorowane pracami ludowych artystów kramiki, występy i nagrody. Słowem - integracja społeczności sołectw z terenu objętego działaniem Lokalnej Grupy Działania "Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego", w tym z powiatu legionowskiego. To wszystko posmakować i ocenić można było w pierwszy weekend września w Somiance podczas Festiwalu Sołectw, odbywającego się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego. Podobnie jak w latach ubiegłych współorganizatorem festiwalu był Powiat Legionowski.

Od kilku lat Festiwal jest jednym z najciekawszych i najbogatszych pod względem kulinarnym i najbarwniejszych wydarzeń na mapie kulturalnej środkowego Mazowsza. Jest doskonałą promocją małych ojczyzn i ich atutów, utwierdza wszystkich w przekonaniu, że mazowiecka wieś może być znakomitą przestrzenią życiową, gdyż ma wiele do zaoferowania.

W tegorocznym konkursie zaprezentowało się sześć sołectw: Guzowatka (Gmina Dąbrówka), Dąbrowa Chotomowska (Gmina Jabłonna), Izabelin (Gmina Nieporęt), Wierzbica (Gmina Serock), Somianka (Gmina Somianka), Łajski (Gmina Wieliszew), które rywalizowały ze sobą w kategoriach: prezentacja stoiska, smaki i kuchnia regionalna oraz występ sceniczny.

Zwycięzcą Festiwalu w 2015 roku zostało sołectwo Wierzbica z gminy Serock za zdobycie  pierwszego miejsca w dwóch kategoriach. Poszczególne wyniki Kapituły były następujące:

Nagrodę publiczności otrzymało sołectwo Somianka.

Nagrodę w kategorii "występ sceniczny" zdobyło sołectwo Izabelin. W tej kategorii fundatorem  nagrody był Powiat Legionowski, a reprezentacji Izabelina wręczył ją starosta legionowski Robert Wróbel (w środku) i prezes LGD Edward Trojanowski (z prawej).

Festiwal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

więcej na www.partnerstwozalewu.org.pl
fot. Powiat Legionowski