1 lutego 2016
Seans filmowy „Kina Otwartego”

Pokaz filmu „Nadejdą lepsze czasy” oraz spotkanie z reporterem Jackiem Hugo-Baderem znalazły się w programie styczniowej odsłony cyklu „Kino Otwarte”.

W ostatni czwartek stycznia sala widowiskowa legionowskiego ratusza była wypełniona niemal do ostatniego miejsca. Zgromadzoną publiczność powitały Renata Sowińska – dyrektor PIK oraz dziennikarka Magdalena Felis. W krótkiej zapowiedzi panie uprzedziły widzów, że najbliższe dwie godziny będą dla nich doświadczeniem wstrząsającym i na długo zapadającym w pamięć.

„Nadejdą lepsze czasy” w reżyserii Hanny Polak jest dokumentem opowiadającym o codzienności Rosjan żyjących na największym wysypisku śmieci w Europie, podmoskiewskiej Swałce. Główną postacią obrazu jest Jula, która w chwili rozpoczęcia zdjęć ma zaledwie 10 lat i to głównie z jej perspektywy widz poznaje piekło bezdomności i wykluczenia społecznego, którymi dotknięci zostali bohaterowie filmu. Mieszkańcy wysypiska to ludzie zaniedbani, uzależnieni od alkoholu, walczący o przetrwanie, trawieni chorobami oraz wszechogarniającą bezsilnością. Bez widoków na lepsze jutro starają się po prostu przeżyć każdy kolejny dzień, a jedyne, co im pozostaje, to marzenia. Nimi się karmią i otulają. Materiał do filmu nagrywano w sumie 14 lat. W tym czasie Jula dorastała, buntowała się, nadużywała alkoholu i zaszła w nieplanowaną ciążę.

Dokument zdobył 25 nagród i wyróżnień na festiwalach na całym świecie, m.in. w Brukseli, Monachium, Moskwie, Trieście, na festiwalu IDFA w Amsterdamie, Hot Springs w USA oraz główną nagrodę na festiwalu Docs Against Gravity w Warszawie. Według amerykańskiego Newsweeka „Nadejdą lepsze czasy” jest jednym z najważniejszych filmów 2014 roku.

Po projekcji na scenie pojawił się Jacek Hugo – Bader, który w ciekawy i zajmujący sposób opowiedział o życiu codziennym w Rosji, o swoich podróżach i doświadczeniach z nimi związanych oraz zdradził tajniki zawodu, który wykonuje i plany na przyszłość. Był również czas na zadawanie pytań i dyskusję z widzami.

Jacek Hugo–Bader, na stałe związany z „Gazetą Wyborczą”, jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce reporterów zajmujących się tematyką Rosji oraz krajów byłego ZSRR. Za naszą wschodnią granicą spędził cztery lata obserwując i opisując życie zwykłych ludzi. - Jestem reporterem trotuarowym, nie salonowym. Mnie interesują doły, niziny społeczne, odrzuceni, a nie wybrani. – powiedział o sobie w jednym z wywiadów dziennikarz.

Jacek Hugo-Bader jest autorem wielu znakomitych reportaży, m. in. „Białej gorączki” (Nagroda Bursztynowego Motyla w 2010 roku oraz nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), „Dzienników kołymskich” oraz w „W rajskiej dolinie wśród zielska”(nominacja do Nagrody Literackiej Nike w 2003 roku), będących dziennikami z jego podróży. Ponadto otrzymał dwukrotnie nagrodę Grand Press.

„Kino Otwarte” jest inicjatywą organizowaną przez Powiatową Instytucję Kultury pod patronatem Starosty Legionowskiego oraz Prezydenta Miasta Legionowo. Serdecznie zapraszamy na kolejne odsłony cyklu.