1 lutego 2016
Pałacowe spotkania z muzyką

Taki tytuł nosi cykl koncertów i wystaw, który na stałe wpisał się w kulturalny krajobraz Jabłonny i okolic. Jednym z patronów przedsięwzięcia został w tym roku powiat legionowski.                          

 


Władze powiatu podpisały umowę z Polską Akademią Nauk dotyczącą współorganizacji koncertów i wystaw w ramach cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”. Powiat zawsze chętnie wspiera wszelkie inicjatywy kulturalne, a koncerty w jabłonowskim pałacu są wydarzeniami nie tylko od lat na stałe wpisanymi w kalendarz imprez na naszym terenie, ale przede wszystkim przedsięwzięciem na niezmiennie wysokim poziomie, o wartości artystycznej, którą trudno przecenić.

 

Fot. UG Jabłonna

Kierownictwo cyklu zawsze starannie dobiera repertuar oraz wykonawców, co za każdym razem gwarantuje komplet widzów na sali. Program jest ambitny i zróżnicowany, prezentujący różne style muzyczne oraz instrumenty. Prezentowana muzyka pochodzi z różnych epok począwszy od średniowiecza do współczesności. Wykonywane są zarówno utwory instrumentalne, jak i wokalne.

Ponadto, co dwa miesiące, odbywają się wernisaże wystaw organizowane w pałacowej Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria”, które cieszą się niesłabnącą popularnością, stwarzają możliwość podziwiania dzieł wybitnych artystów oraz znamiennie wzbogacają lokalną ofertę kulturalną. „Pałacowe spotkania z muzyką” dają mieszkańcom niepowtarzalną szansę uczestniczenia w wyjątkowych koncertach, obcowania ze sztuką przez duże „S”, poszerzania horyzontów oraz integrują lokalną społeczność i budują pozytywny wizerunek nie tylko gminy Jabłonna, ale i całego powiatu legionowskiego.

Format zadebiutował jesienią 2002 roku. Dotychczas zorganizowano 135 koncertów, które odbywają się w trzecią niedzielę miesiąca i mają charakter otwarty. Każdorazowo gromadzą liczną publiczność, także spoza obszaru powiatu legionowskiego. W repertuarze znajduje się głównie muzyka klasyczna i kameralna w wykonaniu znakomitych artystów, odnoszących sukcesy zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej, ale także młodych talentów.

Perkusistka Marianna Bednarska była gościem na jednym z koncertów
Fot. Aneta Ostaszewska-Tańska

Pomysłodawcami cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką” są Magdalena Grzelecka – dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk oraz Andrzej Zieliński – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W ich zamyśle piękne i zabytkowe otoczenie koncertów ma dostarczyć słuchaczom nie tylko wrażeń estetycznych, ale także sprawić, iż dostrzeżona i doceniona zostanie historyczna ciągłość kulturowa związana z Jabłonną. Ponadto organizatorzy chcą rozpropagować i upowszechnić kulturę muzyczną wśród mieszkańców oraz wskazać interesujący i wartościowy sposób na spędzenie wolnego czasu.

 

Podczas styczniowego koncertu wystąpił Kwartet Wokalny Tempus, który dał koncert muzyki dawnej

 

 

PROGRAM KONCERTÓW Z CYKLU
„PAŁACOWE SPOTKANIA Z MUZYKĄ”
ORAZ WYSTAW W GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ „ORANŻERIA”
ROK 2016

17 stycznia – 13 marca 2016 r. wystawa malarstwa Jerzego Szymczewskiego
21 lutego 2016 r. godz. 13.00 – koncert kameralny, trio fortepianowe „Vivotrio”
20 marca 2016 r. godz. 13.00 – koncert kameralny, Grażyna Mądroch (sopran koloraturowy) i goście
20 marca – 8 maja 2016 r. wystawa malarstwa prof. Henryka Gostyńskiego
17 kwietnia 2016 r. godz. 13.00 – Izabela Buchowska – wiolonczela, Jakub Tchorzewski - fortepian
15 maja 2016 r. godz. 13.00 – koncert kameralny
15 maja – 30 czerwca 2016 r. wystawa malarstwa prof. Marka Sapetto
19 czerwca 2016 r. godz. 13.00 – koncert dziecięcy
25 września 2016 r. godz. 13.00 – koncert, program w opracowaniu
25 września – 8 listopada 2016 r. wystawa grafiki warsztatowej prof. Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej
16 października 2016 r. godz. 13.00 – koncert, program w opracowaniu
20 listopada 2016 r. godz. 13.00 – koncert, program w opracowaniu
20 listopada – 6 stycznia 2017 r. wystawa malarstwa Antoniego Fałata
18 grudnia 2016 r. godz. 13.00 – koncert świąteczny, program w opracowaniu

 

Kierownictwo artystyczne cyklu:
prof. Andrzej Zieliński, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie
prof. Stanisław Wieczorek, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie