20 czerwca 2016
Młodzi muzycy w Jabłonnie

Utwory kilkunastu znakomitych kompozytorów znalazły się w programie 140. koncertu z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”.

Czerwcowa odsłona cyklu tradycyjnie dedykowana jest dzieciom. Tym razem swoim talentem mogli pochwalić się podopieczni Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji PAN Magdalena Grzelecka powitała licznie zgromadzonych gości, a następnie oddała głos prof. Andrzejowi Zielińskiemu, który słowem wstępu wprowadził publiczność w tematykę poszczególnych kompozycji.

Młodzi muzycy oczarowali jabłonowską publiczność

W repertuarze znalazły się utwory muzyki klasycznej, w tym m. in.  „Kaprys włoski” Piotra Czajkowskiego, „Golliwogg's Cakewalk” Claude Debussy’ego i „Preludium 7” Karola Szymanowskiego. Wszystkie kompozycje zostały wykonane z ogromnym zaangażowaniem i przejęciem. Dla młodych artystów była to wyjątkowa okazja do zaprezentowania swoich umiejętności oraz oswojenia się ze sceną i publicznością. Mieszkańcy powiatu mieli zaś niepowtarzalną sposobność towarzyszyć im na początku kariery muzycznej. Kto wie, być może wśród występujących byli przyszli wirtuozi, o których wkrótce będzie głośno w kraju i na świecie.
Koncert docenili słuchacze dając wyraz swemu ukontentowaniu gromkimi, długimi brawami. Początkujący muzycy byli uszczęśliwieni i rozbrajająco zakłopotani w związku z tak ciepłym i entuzjastycznym przyjęciem.

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie ma już ponad 60-letnią historię. Szczyci się plejadą znakomitych absolwentów, artystów sławnych w Polsce i na świecie. Prowadzi bogatą działalność koncertową i współpracuje z wieloma instytucjami muzycznymi. Uczniowie szkoły występują w Filharmonii Narodowej, w Sali Koncertowej UMFC, w Galerii Porczyńskich, Towarzystwie im. Fryderyka Chopina, na Zamku Królewskim, w Pałacyku Szustra i wielu innych prestiżowych salach koncertowych. Są wśród nich laureaci nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych, w tym m.in. Grand Prix Ogólnopolskich Przesłuchań CEA. Szkoła organizuje Ogólnopolskie Konkursy Pianistyczne „Szymanowski in Memoriam”, Ogólnopolskie Konkursy Organowe im. M. Sawy i Konkursy „Miniatura skrzypcowa”.

„Pałacowe spotkania z muzyką” to cykl, który zainaugurowano w 2002 roku.  Organizowane w jego ramach, raz w miesiącu, występy instrumentalne i wokalne dają miłośnikom muzyki niepowtarzalną szansę uczestniczenia w wyjątkowych koncertach, poszerzania horyzontów muzycznych oraz integrują lokalną społeczność i budują pozytywny wizerunek nie tylko gminy Jabłonna, ale i całego powiatu legionowskiego. Ponadto co dwa miesiące w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” ma miejsce wernisaż wystawy prac artystycznych. Pomysłodawcami formatu są Magdalena Grzelecka – dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Andrzej Zieliński – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym roku przedsięwzięcie swym patronatem objął Starosta Legionowski.

Na kolejny koncert w pałacu zapraszamy we wrześniu, po przerwie wakacyjnej.