Projekty partnerskie z unijnym dofinansowaniem były tematem debaty zorganizowanej w Warszawie przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Powiat Legionowski na debacie reprezentowali członek zarządu Michał Kobrzyński oraz Dorota Wróbel-Górecka - dyrektor Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie. – Powiat Legionowski w ostatnich latach realizował projekty partnerskie zarówno inwestycyjne, jak i z zakresu edukacji i pomocy społecznej. Wdrożyliśmy projekty społeczne na kwotę ponad 3 milionów złotych. Projekty partnerskie, w których powiat bierze udział stawiają na współpracę międzysektorową. W projektach, w zależności od specyfiki konkursu, bierze udział sektor publiczny, sektor prywatny oraz sektor pozarządowy. – powiedział Michał Kobrzyński.
Uczestnicy debaty dyskutowali na temat projektów partnerskich z dofinansowaniem unijnym
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, z czego 2,5 mld zł zostanie rozdysponowane w tegorocznych konkursach. Fundusze wzmocnią zwłaszcza innowacyjność biznesu, rozwój e-usług publicznych, przejście na gospodarkę niskoemisyjną, transport, aktywizację społeczno-zawodową, a także obszar edukacji. Samorządy zachęcane są do realizowania wspólnych projektów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych skierowanych do Warszawy i 39 okolicznych gmin, a także Regionalnych Inwestycji Terytorialnych dedykowanych inicjatywom subregionów. Są też inne obszary partnerstwa – współpraca biznesu z sektorem naukowym, czy też organizacji pozarządowych z instytucjami publicznymi w zakresie realizacji wspólnych projektów na rzecz włączenia społecznego i edukacji.
Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślili, że wspólne projekty to okazja do uczenia się od siebie nawzajem i zwiększania szans na sukces. Początki bywają trudne, ponieważ każdy sektor rządzi się swoimi prawami, dlatego partnerzy muszą nauczyć się ze sobą współpracować. Kluczowa jest więc otwartość, zaufanie i odpowiedzialne podejmowanie działań. W miarę zdobywania doświadczeń zwiększa się otwartość na kolejne wspólne inicjatywy.