22 lipca 2016
Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski w Serocku

W drugim tygodniu lipca niebo nad powiatem legionowskim było areną zmagań o laury najlepszych pilotów motoparalotniowych w Polsce. Nie zawiódł oczekiwań nasz krajan – Paweł Kozarzewski – zdobywając tytuł Mistrza Polski.

Mieszkaniec powiatu legionowskiego Mistrz Polski Paweł Kozarzewski

W dniach 11-16 lipca, na łąkach przy ul. Zakroczymskiej w Serocku odbyły się XVIII Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski. Zawodnicy startowali w kilku kategoriach „sprzętowych” oraz kilkunastu konkurencjach. Specjalne nagrody – za precyzyjne lądowanie – ufundowali starosta Robert Wróbel i burmistrz Sylwester Sokolnicki.
Ponieważ skrzydła, na których latają motoparalotniarze, są wrażliwe na niesprzyjające warunki atmosferyczne, podczas zawodów wiele zależało od pogody. A ta nie rozpieszczała organizatorów. Musieli oni dwoić się i troić, aby wykorzystać każdą przerwę w opadach, jakie podczas mistrzostw często nawiedzały Serock. Dzięki profesjonalnej i pełnej poświęcenia obsłudze XVIII Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski wyłoniły najlepszych pilotów, którzy już wkrótce będą reprezentowali nasz kraj podczas mistrzostw świata w Anglii. O zaciekłości walko i wyrównanym poziomie sportowym niech świadczy fakt, że przy punktacji liczonej w tysiącach, o miejscach na podium decydowały pojedyncze punkty.
Podczas rozgrywanych w Serocku zawodów publiczność mogła liczyć również na pozasportowe emocje. Wielu śmiałków i szczęściarzy wzbiło się w asyście pilotów w przestworza próbując, jakie poczucie wolności daje lot motoparalotnią. Zwolennicy cichego bujania w obłokach skorzystało z możliwości lotu balonem. Nie zapomniano również o tych, których gnębi lęk wysokości – dla nich organizatorzy przygotowali widowiskowe pokazy: desant spadochronowy, popisy mistrzów, loty wiatrakowców i dronów, a na koniec nietypowy pokaz fajerwerków odpalonych… z powietrza.

Puchar Starosty Legionowskiego w konkurencji Precyzyjne Lądowanie zdobył Krzysztof Romicki (w czerwonej koszulce)

Motoparalotnia jednoosobowa, start z nóg (PF1)
1. Paweł Kozarzewski
2. Andrzej Bury