27 września 2016
5-lecie legionowskich Amazonek

Legionowski Klub Amazonek w tym roku obchodzi 5-lecie istnienia. Jubileusz świętowano 17 września br. w ośrodku Rewita w Ryni.

W spotkaniu, poza członkiniami klubu, uczestniczyli między innymi starosta Robert Wróbel oraz prezes Stowarzyszania Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” Roman Biskupski.  Obchody były dla Amazonek doskonałą okazją do podsumowania działalności klubu, przyjęcia licznych gratulacji i podziękowań oraz omówienia planów na przyszłość.

Wraz z Amazonkami 5. urodziny świętowali licznie przybyli goście, którzy wspierają i darzą uznaniem działalność klubu

Działający przy Stowarzyszaniu Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” Legionowski Klub Amazonek powstał z inicjatywy jego obecnej przewodniczącej Jadwigi Szuby. U podstaw tej idei znalazły się myśl o zjednoczeniu na naszym terenie kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi, potrzeba wsparcia i chęć niesienia pomocy. Legionowskie Amazonki spotykają się regularnie, aby dzielić między sobą doświadczenia, obawy i radości. Zapraszają do siebie specjalistów z różnych dziedzin, dzięki którym mogą zrozumieć, oswoić i zaakceptować rzeczywistość w trakcie i po chorobie, poznać najnowsze metody leczenia, zasady zdrowego odżywiania oraz nauczyć się dobierać odpowiedni biustonosz po zabiegu mastektomii. Amazonki uczestniczą w prelekcjach lekarzy, psychologów, a także dietetyka i gorseciarki. Niektóre wykłady przeznaczone są także dla ich rodzin, bo nie jest tajemnicą, że po części chorują i cierpią także najbliżsi.

Amazonki pomagają nie tylko sobie wzajemnie, ale także innym współpracując z Mazowieckim Szpitalem Onkologicznym w Wieliszewie oraz aktywnie uczestnicząc w lokalnych kampaniach i wydarzeniach społecznych. Specjalnie przeszkolone wolontariuszki odwiedzają pacjentki szpitala. Dodają otuchy, udzielają wsparcia i co najważniejsze  - rozumieją. W ramach akcji mającej na celu wczesne wykrywanie nowotworów piersi, będącej częścią Powiatowego Programu Polityki Zdrowotnej „Zdrowy Powiat”, Amazonki już po raz drugi udadzą się z wizytą do powiatowych gimnazjów i liceów, aby poprowadzić warsztaty edukacyjne. Młodzież weźmie udział w zajęciach obejmujących prelekcję oraz szkolenie z zakresu samobadania piersi przy użyciu fantomu zakupionego przez starostwo.

Klubowiczki lubią spędzać czas aktywnie, dlatego raz do roku organizują wyjazdy integracyjne. Właśnie wróciły z nadmorskiego Sarbinowa, gdzie regenerowały siły i planowały dalsze działania. Przede wszystkim chcą skupić się na reprezentowaniu interesów kobiet po leczeniu raka piersi, prowadzeniu psychicznej i fizycznej rehabilitacji oraz profilaktyce. 18 października zorganizują Marsz Różowej Wstążeczki poprzez który chcą zwrócić uwagę opinii publicznej na problem nowotworów piersi i potrzebę regularnych badań. I jeszcze jedno – chcą być widoczne, aby pokazać, że rak to nie wyrok, a utrata piersi to nie tabu i powód do wstydu.

Amazonki spotykają się w każdy drugi poniedziałek miesiąca o godz. 17 w siedzibie klubu przy ul. Piłsudskiego 3 w Legionowie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy legionowskim Amazonkom dużo zdrowia i kolejnych sukcesów, a klubowi jeszcze wielu pięknych rocznic.