15 listopada 2016
Za nami XVI Festiwal Pieśni i Tańców Polskich

10 listopada, w Wieliszewie odbył się XVI Festiwal Pieśni i Tańców Polskich im. Stanisława Moniuszki. Gościem specjalnym imprezy był Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”.

Festiwal Pieśni i Tańców Polskich rokrocznie odbywa się w wigilię Narodowego Święta Niepodległości przypominając o kulturowym depozycie w postaci sztuki ludowej. Ma formułę przeglądu, który za każdym razem koncentruje się na tradycjach innego regionu etnograficznego.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu było zawołanie „Hej, Słowianie!”, a sama impreza była okazją do zaprezentowania ciekawych elementów polskiego folkloru oraz jego korzeni, sięgających czasów słowiańskich. Dzięki gościnnemu występowi Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”, publiczność miała szansę podziwiać nie tylko folklor polski, ale również bułgarski, macedoński, serbski i ukraiński. W podzielonym na dwa bloki programie uwzględniono 23 kompozycje ludowe. W ciągu dwóch godzin zaprezentowano tańce, pieśni i utwory instrumentalne w wykonaniu blisko 200 artystów.

Pieśni i tańce ludowe należą do niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Będąc wyrazem regionalnych tradycji i wartości powinny być kultywowane oraz chronione przed zapomnieniem

W trakcie festiwalu wręczono wyróżnienia i stypendia artystyczne osobom utalentowanym oraz wyróżniającym się w pracy społecznej. Z rąk wójta gminy Pawła Kownackiego, przewodniczącego rady gminy Marcina Fabisiaka oraz dyrektora gminnej oświaty Jacka Banaszka stypendia odebrali Zuzanna Szmyt, Paulina Barabasz, Milena Ignaciuk, Julia Kowalik, Dominika Bisialska, Marcin Kańkowski, Kamil Kańkowski, Kamil Szymański, Damian Trzaskoma, Eryk Grudzień oraz Karol Dyttus.

Wydarzenie swoją obecnością uświetniła Elżbieta Janowska-Moniuszka – praprawnuczka Stanisława Moniuszki, patrona festiwalu. W swoim wystąpieniu podziękowała organizatorom imprezy za pielęgnowanie polskich tradycji ludowych oraz dorobku słynnego kompozytora.

Zespół Pieśni i Tańca „Słowianki” powstał w 1959 r. przy katedrze Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od początku działalności kultywuje pieśni i tańce południowo- i wschodniosłowiańskie oraz folklor Polski. Współpracuje z choreografami z Bułgarii, Chorwacji, Macedonii i Słowenii występując w oryginalnych strojach pochodzących z tych państw. Oprawę muzyczną koncertów zapewnia  własna kapela zespołu.

Współorganizatorem festiwalu był Powiat Legionowski.

{youtube}OpagAa8vw5Q{/youtube}

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2016/XVI_Festiwal_Piesni_i_Tancow_Polskich{/gallery}