12 maja 2010
Transport szynowy priorytetem

We wtorek (11.05) Starosta Jana Grabiec oraz Wicestarosta Janusz Kubicki uczestniczyli w konferencji Naukowo-Technicznej pt.: „Transport szynowy w Aglomeracji Warszawskiej i na Mazowszu”.

Organizatorami sympozjum był Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji.
Celem konferencji było przedstawienie aktualnej problematyki związanej z:
- obsługą transportu szynowego Województwa Mazowieckiego i Aglomeracji Warszawskiej
- modelami zarządzania transportem regionalnym i aglomeracyjnym
- standardami obsługi podróżnych,

oraz wypracowanie wniosków, których wdrożenie skutkować będzie poprawą obsługi transportu szynowego Aglomeracji Stołecznej i Mazowsza.

W czasie sympozjum Przewodniczący ZTM Leszek Ruta podał przykład powiatu legionowskiego jako regionu, w którym problemy związane z komunikacja są zawsze konsultowane i sprawnie rozwiązywane.

Podczas wystąpień zwrócono uwagę na następujące kwestie:

Dyrektor ZTM Leszek Ruta w swoim przemówieniu zwrócił szczególną uwagę na rozszerzenie wspólnego biletu z Kolejami Mazowieckimi.

Prezes Zarządu Kolei Mazowieckich Artur Radwan poruszył problem poprawy oraz unowocześnienia nawierzchni kolejowej w Aglomeracji Warszawskiej

Tematem przemówienia Prezesa Zarządu PKP PLK S.A. Zbigniewa Szafrańskiego była strategia rewitalizacji dworców kolejowych.

Konkluzja spotkania był fakt, że w coraz bardziej zatłoczonej aglomeracji warszawskiej transport szynowy powinien odgrywać coraz ważniejszą rolę