Niepodległość na ludowo
12 listopada 2019

Niepodległość na ludowo

W przeddzień obchodów Święta Niepodległości organizatorzy XIX Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich przypomnieli wszystkim zgromadzonym o rodzimej spuściźnie kulturowej, prezentując tańce i pieśni ludowe z poszczególnych regionów etnograficznych kraju. Powiat Legionowski był współorganizatorem wydarzenia.

Tegoroczna edycja Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich była wyjątkowa z uwagi na towarzyszące jej obchody 200. rocznicy urodzin festiwalowego patrona – Stanisława Moniuszki. Gościem honorowym imprezy była prapraprawnuczka kompozytora – Elżbieta Janowska-Moniuszko. Festiwal tradycyjnie zainaugurował mazur z opery „Straszny Dwór” w wykonaniu par Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”. Na parkiecie hali sportowej w Wieliszewie widzowie podziwiali przedstawicieli Polonii czeskiej – Zespół Pieśni i Tańca „Olza” z Czeskiego Cieszyna, na co dzień prezentujący poza folklorem polskim także folklor czeski, słowacki i morawski oraz gospodarzy – ZTL „Promyki” z Wieliszewa. Wydarzenie zostało  wzbogacone o stoiska z kuchnią tradycyjną i prezentację ludowego rzemiosła oraz warsztaty rękodzieła. Wieczór zakończyła pierwsza Niepodległościowa Potańcówka „Weselmy się!”, do udziału w której organizatorzy zaprosili publikę. O oprawę muzyczną zadbała Kapela Niwińskich, prezentująca muzyczne tradycje Mazowsza.

Festiwal Pieśni i Tańców Polskich stał się wieliszewską specjalnością i oryginalnym wkładem w świętowanie kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości, przypominając o roli, jaką w kształtowaniu się polskiej świadomości narodowej pełniły kultura i dziedzictwo ludowe. Organizowana od roku 2001 w wigilię Narodowego Święta Niepodległości impreza ma formułę przeglądu, do którego corocznie zapraszane są zespoły pieśni i tańca ludowego, reprezentujące określony region etnograficzny na mapie współczesnej i historycznej Polski.