28 czerwca 2019

20 lat Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe świętuje 20-lecia działalności. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 28 czerwca br., w bazie LWOPR w Zegrzu Południowym.

Jak ważną i trudną misję pełnią członkowie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wie chyba każdy, kto choć raz widział ich w akcji. Powiat wspiera działalność Legionowskiego WOPR przeznaczając w tym roku 85 000 zł, w ubiegłym – 87 000 zł. Dzięki tym środkom pracujący społecznie ratownicy mogli poświęcić się zapewnieniu bezpieczeństwa osobom przebywającym nad Jeziorem Zegrzyńskim.  Umowa pomiędzy Powiatem i LWOPR uwzględniała również  monitoring wód tego akwenu pod względem zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia biologicznego i chemicznego. Dzięki tej współpracy w obowiązkach ratowników jest także usuwanie statków i innych jednostek pływających, które zostały porzucone na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ubiegłym roku Powiat dodatkowo przeznaczył ok. 2 000 zł na wsparcie młodzieżowej drużyny LWOPR. Za te fundusze zakupiono koszulki i zorganizowano szkolenia.

W Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym pełni służbę ponad 400 osób. Ich baza znajduje się w Zegrzu Południowym. LWOPR powstał w 1999 r. w wyniku likwidacji Stołecznego Wojewódzkiego WOPR. Już 3 lata później z jego inicjatywy powstała pierwsza w Polsce pływająca karetka pogotowia ratunkowego - dzisiaj tę funkcję pełni nowoczesna łódź ratunkowa z ekipą składającą się ze sternika i dwóch ratowników medycznych pogotowia ratunkowego. Pełni służbę w sezonie (1.05.-31.10.), w godz. 9-21. Można ją wezwać przez 999.

W 2003 r. w ramach LWOPR powstała elitarna Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza. Tworzą ją ratownicy z najwyższymi umiejętnościami i uprawnieniami. Działa przez cały rok, latem - 24H. Do zadań grupy należy ratownictwo medyczne, techniczne i poszukiwania podwodne, natomiast zimą - ratownictwo lodowe.

 W 2012 r. przy LWOPR utworzono Młodzieżową Grupę Ratownictwa Wodnego, w czym duży udział miał Powiat Legionowski. Nasz samorząd udzielił dofinansowanie, które pozwoliło rozpocząć działalność. Młodzież bierze udział w zabezpieczeniach medycznych wydarzeń, ale głównie się szkoli. Prowadzi również zajęcia dla rówieśników. Spotkania grupy odbywają się w soboty, w bazie LWOPR.

Poza głównymi zadaniami ratowniczymi LWOPR podejmuje się zabezpieczania odbywających się nad Jeziorem Zegrzyńskim imprez sportowych i rekreacyjnych, organizowania szkoleń pozwalających zdobyć uprawnienia ratownicze, motorowodne i Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.