Inwestycja w „czystą” energię
6 listopada 2018
Inwestycja w „czystą” energię

W sierpniu br. powstał Legionowski Klaster Energii (LKE), którego celem są działania na rzecz wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych oraz znajdywanie i wprowadzanie na terenie naszego powiatu innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie. 6 listopada br. klaster uzyskał oficjalny certyfikat Ministerstwa Energii.

 

Jako założyciele do LKE przystąpiły wszystkie samorządy z naszego terenu: Powiat Legionowski i pięć gmin – Legionowo, Nieporęt, Wieliszew, Serock i Jabłonna oraz Instytut Maszyn Przepływowych PAN im. R. Szewalskiego i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „Legionowo” Sp. z o.o. Jednak formuła klastra jest otwarta. Przystąpić do niego może każda osoba, firma czy instytucja, która wskaże korzyści, jakie z jej przystąpienia odniesie to przedsięwzięcie. Może to być zarówno wiedza, jak i zasoby w postaci zaplecza technologicznego.

 

Po co ten klaster?

Celem działania Legionowskiego Klastra Energii jest współpraca osób, firm, jednostek badawczych i naukowych oraz samorządów ukierunkowana na rozwój lokalnej efektywności energetycznej i lokalnych źródeł energii odnawialnej. Współpraca ta ma być oparta na przekazywaniu wiedzy, wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w energetyce, dążeniu do stałego obniżania emisji szkodliwych substancji do środowiska oraz podnoszeniu konkurencyjności podmiotów, które tworzą KLE. Innymi słowy uczestnicy klastra mają wspólnie działać po to, by jak najwięcej wykorzystywanej przez nas energii pochodziło ze źródeł odnawialnych i by skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem środowiska.

 

Co daje certyfikat pilotażowego klastra energii?

W Ministerstwie Energii, które przyznało w konkursie certyfikaty pilotażowego klastra energii, trwają obecnie prace nad projektem ustawy o rozproszonych źródłach energii. Gdy przepisy będą gotowe i wejdą w życie, certyfikowane klastry będą miały pierwszeństwo w pozyskiwaniu na cele energetyki odnawialnej funduszy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Dzięki utworzeniu Legionowskiego Klastra Energetycznego mamy większe możliwości pozyskania zewnętrznych środków na inwestycje w energetykę. Będziemy mogli skuteczniej walczyć ze smogiem i korzystać z odnawialnych źródeł energii. Otrzymanie certyfikatu Ministerstwa Energii to duże osiągnięcie Legionowskiego samorządu – wyjaśnia wicestarosta Jerzy Zaborowski.