Dzieje się w liceum w Stanisławowie
17 grudnia 2019
Dzieje się w liceum w Stanisławowie

Liceum Ogólnokształcące w Stanisławowie Pierwszym działa od września ubiegłego roku, a jego młoda społeczność nie może narzekać na nudę. Oprócz wysokiego poziomu kształcenia szkoła oferuje swoim uczniom ciekawe projekty dodatkowe.

Na zaproszenie liceum oraz Szkoły Podstawowej w Nieporęcie przyjechali Nordianto Hartoyo Sanan z Indonezji i Poul Deyvis z Peru – wolontariusze EuroWeek. Edukatorzy poprowadzili  czterogodzinny trening językowy, po angielsku, wraz wykładami opisującymi kulturę, obyczaje, religię oraz przyrodę ich krajów. Podczas spotkania licealiści pracowali w grupach, przygotowując wypowiedzi dotyczące realizacji własnych marzeń, a także działań, jakie mogliby podjąć na rzecz potrzebujących. Ćwiczyli umiejętności wystąpień publicznych oraz integrowali się przy wspólnych zabawach.

Koniec roku był emocjonujący także dla trójki licealistów z klasy Ia. Przemysław Wójcik, Filip Surdyk i Jan Homoncik wzięli udział w eliminacjach do międzynarodowego konkursu programistycznego dla dzieci i młodzieży Pix Programming Challenge. Konkurs odbywa się w pięciu krajach Europy, Indiach oraz w Nigerii. Jego uczestnicy rozwiązują zadania z zakresu programowania, które dostosowane są do różnych grup wiekowych. Rywalizacja przebiega w trzech etapach: eliminacje, półfinał oraz finał.  Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do nauki programowania oraz popularyzacja jej w szkołach. Przemysław Wójcik uzyskał w eliminacjach wynik 100% poprawnych odpowiedzi i tym samym zakwalifikował się do półfinałów, które odbyły się 5 grudnia. Finał okazał się poza zasięgiem Przemysława, ale i tak można mówić o wielkim sukcesie.