Budżet dla rozwoju i bezpieczeństwa
27 grudnia 2019
Budżet dla rozwoju i bezpieczeństwa

Zgodność ze strategią rozwoju powiatu, realizacja zadań w zakresie edukacji, zdrowia i bezpieczeństwa, wsparcie pieczy zastępczej i dzieci z niepełnosprawnościami oraz utrzymanie wysokiej jakości usług świadczonych na rzecz mieszkańców to główne założenia budżetu powiatu na 2020 rok. Wartość zaplanowanych w nim wydatków to ponad 125 mln złotych.

Wydatki na oświatę w budżecie powiatu legionowskiego opiewają na niebagatelną kwotę 32,7 mln zł. W tej kategorii w budżecie zabezpieczono między innymi środki w kwocie ćwierć miliona złotych na wykonanie dokumentacji projektowej budynku dla Liceum Ogólnokształcącego w Stanisławowie Pierwszym.

Ważnym elementem powiatowego budżetu jest ochrona zdrowia. W tym roku Powiat i wszystkie gminy nadal będą finansować działalność ambulatorium chirurgiczno-urazowego w Legionowie. Roczny koszt utrzymania ambulatorium to 1,2 mln zł, z czego Powiat przekaże połowę tej kwoty. Kontynuowana jest także modernizacja Zakładu Opieki Zdrowotnej „Legionowo”. Dotychczas Powiat na remonty tej placówki przeznaczył ponad 5 mln. W tym roku ta kwota wzrośnie o kolejne 3 mln zł. W budżecie przewidziano także środki na funkcjonowanie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Jagiellońskiej 69 i poza dotychczasowymi zadaniami będzie realizować działania terapeutyczne na rzecz wspomagania rozwoju dzieci.

Blisko 9 milionów złotych zarezerwowano na wykonanie inwestycji drogowych – zarówno kontynuację już realizowanych, jak i rozpoczęcie nowych. Do nowych zadań należą przebudowa skrzyżowania drogi powiatowej nr 1818W ul. Kościelnej z ul. Polną i al. Solidarności w Wieliszewie, projekt i przebudowa zatok autobusowych w drogach powiatowych, projekt i budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu drogi powiatowej nr 1823W – ul. Suwalnej z ul. Olszankową w Legionowie. Zaplanowano także budowę kolejnych aktywnych przejść dla pieszych.

Z inwestycji związanych z bezpieczeństwem warto wspomnieć o dotacji Powiatu w kwocie 188 tys. zł na dofinansowanie wykonania dokumentacji projektowej związanej z przebudową wału przeciwpowodziowego na Wiśle na odcinku Jabłonna - Nowy Dwór Mazowiecki.

Aby usprawnić i poprawić komfort obsługi w legionowskim starostwie, zarezerwowano środki na rozbudowę wraz z przebudową budynku B. Nowa przestrzeń zostanie przeznaczona na potrzeby obsługi mieszkańców w wydziale komunikacji. Swoje miejsce znajdzie tam także Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.