Dożynkowo w Woli Kiełpińskiej
6 września 2023
Dożynkowo w Woli Kiełpińskiej

W pierwszą niedzielę września odbyło się doroczne Święto Darów Ziemi w Woli Kiełpińskiej. Po raz pierwszy obecny na nim był Powiat Legionowski ze swoim stoiskiem.

Impreza obfitowała w moc atrakcji, ale pierwsze skrzypce odegrała, oczywiście, tradycja. A tradycja mówi, że dożynki są ukoronowaniem całorocznego trudu i pracy rolników oraz czasem odpoczynku i radosnego świętowania po żniwach. W ceremonii dożynkowej najważniejszy jest wieniec symbolizujący zebrane plony. Niegdyś wiły go kobiety, dziś jednak wielu gospodarzy na ołtarzu składa również przygotowane przez całe rodziny kosze z darami pochodzącymi z własnych pól, sadów, lasów i wód. Barwnymi koszami, obfitującymi w owoce i warzywa, i efektownymi wieńcami lokalni gospodarze złożyli dziękczynienie za tegoroczne plony. W uroczystym korowodzie, po mszy świętej, zanieśli je na plac przy kościele, gdzie odbywał się dożynkowy festyn. W ramach obchodów Święta Darów Ziemi w Woli Kiełpińskiej odbył się także Turniej Sołectw. Z kolei w powiatowym namiocie uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o regionie oraz pobrać mapki i informatory.