Jubileusz Festiwalu Sołectw – sołectwo Dębe zwycięzcą
9 września 2019
Jubileusz Festiwalu Sołectw – sołectwo Dębe zwycięzcą

X Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw, organizowany przez Lokalną Grupę Działania „Zalew Zegrzyński”, odbył się 7 września na rynku w Popowie Kościelnym (gmina Somianka). Powiat Legionowski tradycyjnie był współorganizatorem wydarzenia.

W jubileuszowej edycji konkursu udział wzięło siedem sołectw z terenu LGD ZZ. Ich przedstawiciele rywalizowali ze sobą w następujących kategoriach: prezentacja stoiska; smaki, kuchnia regionalna oraz występ sceniczny. Pomysłowość i zaangażowanie uczestników z roku na rok coraz bardziej rośnie. Za każdym razem podnoszą poprzeczkę coraz wyżej i doskonale przygotowują się do stawianych przed nimi zadań.

Jury zdecydowało, że tegorocznym Laureatem Festiwalu zostało sołectwo Dębe z gminy Serock. Nagrodę za pierwsze miejsce w kategorii występ sceniczny, ufundowaną przez Powiat Legionowski i wręczoną przez członka zarządu Powiatu Sylwestra Sokolnickiego, otrzymało sołectwo Rżyska z gminy Radzymin.

Festiwal doceniony został także przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Lokalna Grupa Działania „Zalew Zegrzyński” została uhonorowana Medalem Pamiątkowym PRO MAZOVIA za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Wyróżnienia i odznaczenia wręczono także osobom angażującym się w przygotowanie dotychczasowych edycji Festiwalu.

Wyniki Festiwalu

Kategoria: Prezentacja stoiska
I miejsce –  sołectwo Somianka Zaszosie
II miejsce – sołectwo Rżyska
III miejsce – sołectwo Dębe

Kategoria: Smaki, kuchnia regionalna
I miejsce – sołectwo Kałuszyn
II miejsce – sołectwo Dębe
III miejsce - sołectwo Chruściele

Kategoria: Występ sceniczny
I miejsce – sołectwo Rżyska
II miejsce – sołectwo Dębe
III miejsce – sołectwo Dąbrowa Chotomowska

Osobowość sceniczna: Kuba Oktaba -  sołectwo Kałuszyn

Wyróżnienie Festiwalu: sołectwo Zegrze Południowe