Konkurs z historią w tle
16 maja 2022
Konkurs z historią w tle

Znamy już zwycięzców XIII edycji Konkursu Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Szarych Szeregach. Fundatorem części nagród dla laureatów był Powiat Legionowski.

Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa, bo przypadała w 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej. Organizatorzy – Zespół Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów” w Legionowie oraz Muzeum Historyczne w Legionowie – podkreślają, że konkurs, mający na celu budzenie zainteresowania młodego pokolenia walką o niepodległość podczas II wojny światowej na terenie powiatu, kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży przez poznawanie historii lokalnej oraz zachowanie pamięci o bohaterskiej walce Polaków, to trudne wyzwanie dla uczestników, ale na szczęście chętnych nie brakuje. – W tej edycji udział wzięły 53 osoby z 14 szkół. Poziom uczestników oceniam jako bardzo dobry. Tematyka konkursu w szczególności dotyczy naszego regionu. To jest wiedza nieuwzględniona w żadnym programie szkolnym, wobec tego trzeba ją propagować. Przez te 13 edycji przewinęło się już w konkursie 1080 osób i bez względu na to, jaki wynik uczestnicy osiągnęli, to 1080 osób zagłębiło się w literaturę źródłową o Armii Krajowej na naszym terenie. To bardzo ważne – mówi Wojciech Jeute, Honorowy Prezes ZOPAK „Brzozów”, członek komitetu organizacyjnego konkursu.

W kategorii szkół podstawowych 1. miejsce zajęła Milena Stanny (SP nr 8 w Legionowie), 2. miejsce wywalczyła Małgorzata Piątkowska (SP w Stanisławowie Pierwszym, a na 3. miejscu uplasował się Aleksander Dąbrowski (SP nr 7 w Legionowie). Wyróżnienia przyznano Aleksandrowi Jagniewskiemu i Piotrowi Żarnowskiemu (SP nr 2 W Legionowie). W kategorii szkół ponadpodstawowych najlepsza okazała się Maja Koprowska (LO im. M. Konopnickiej w Legionowie), 2. miejsce zajął Bartosz Gałkowski (LO im. M. Konopnickiej w Legionowie), a 3. miejsce zdobył Jan Kutra z XXII LO w Warszawie. Podziękowania i gratulacje otrzymali także nauczyciele-opiekunowie laureatów.

Gratulujemy.