20 maja 2019

Pamiętamy o Moniuszce

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Zgodnie z uchwałą sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 ustanowiony został Rokiem Stanisława Moniuszki. W całym kraju odbywają się wydarzenia mające przypomnieć o twórczości tego wybitnego artysty.

W obchody jubileuszu włączył się także Powiat Legionowski, który wspólnie z Powiatową Instytucją Kultury zorganizował Powiatowe Obchody Roku Stanisława Moniuszki. W Serocku, w gościnnych progach Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa, odbyła się impreza plenerowa, którą zwieńczył wieczorny koncert pieśni Moniuszki oraz szlagierów z okresu dwudziestolecia międzywojennego w wykonaniu artystów: Wojciecha Bardowskiego (baryton), Magdaleny Tunkiewicz-Zakrzewskiej (sopran) przy akompaniamencie Krzysztofa Jaszczaka.

Odwiedzający tego dnia serockie CKiCz wzięli udział w pikniku, podczas którego swoją działalność zaprezentowały wszystkie powiatowe instytucje oraz placówki edukacyjne, przygotowując stoiska z materiałami informacyjnymi, pracami artystycznymi, ulotkami i gadżetami. Popołudnie urozmaiciły występy dzieci i młodzieży z powiatowych szkół – Grupy Tanecznej OLE z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie oraz uczennic z liceum im. Marii Konopnickiej w Legionowie. Pracownicy PIK, ubrani w stroje z epoki, zachęcali do udziału w animacjach plastycznych. O poczęstunek zadbali Centrum Integracji Społecznej, Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku oraz Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie. Nie zabrakło również namiotu Powiatu Legionowskiego, gdzie odbywał się konkurs wiedzy o powiecie.