PCPR i DPS raportują
29 maja 2020
PCPR i DPS raportują

Podczas majowego posiedzenia Rady Powiatu podsumowano ubiegłoroczną działalność Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”.

Z przedstawionych dokumentów wynika, że Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydał w 2019 roku 1571 orzeczeń. Ponadto 61 wnioskodawców otrzymało dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów, 136 osób otrzymało dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, a 39 osób niepełnosprawnych otrzymało dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych. Dofinansowano także wydarzenia kulturalno-sportowe organizowane przez fundacje pomagające osobom niepełnosprawnym oraz warsztaty terapii zajęciowej. W działającym przy PCPR Punkcie Informacyjno-Koordynacyjnym dla Osób z Niepełnosprawnościami udzielono 67 porad.
Na dzień 31 grudnia 2019 roku w 137 rodzinach zastępczych na terenie powiatu legionowskiego przebywało 218 dzieci. Na pomoc rodzinom zastępczym wydano 3.958.466,31 zł, a na kontynuowanie nauki, usamodzielnienie i zagospodarowanie dla pełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz placówek specjalistycznych przeznaczono 350.657,99 zł. W 2019 roku w Domu Dziecka w Chotomowie przebywało w sumie 43 dzieci z terenu z powiatu legionowskiego. Placówka otrzymała wparcie w kwocie 1.449.126,57 zł.
PCPR dotowało także znajdujące się na terenie powiatu ośrodki wsparcia, mieszkania chronione oraz poradnictwo specjalistyczne dla osób doznających przemocy w rodzinie i psychologiczne.

W DPS "Kombatant" przewidziano 92 miejsca. Na dzień 31 grudnia 2019 roku przebywało w nim 89 pensjonariuszy. Średni miesięczny koszt utrzymania wyniósł 3.970 zł. W ciągu roku PCPR wydało 36 decyzji o umieszczeniu w DPS, który świadczy usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające. Wydatki DPS zrealizowano w kwocie 4.557.510,04 zł.