Sukces ucznia LO w Stanisławowie Pierwszym
28 maja 2020
Sukces ucznia LO w Stanisławowie Pierwszym

W połowie maja został rozstrzygnięty XI Ogólnopolski Konkurs Historyczno - Literacki "II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach", organizowany przez SP nr 15 w Raciborzu. Przedmiotem rywalizacji było spisanie wspomnień członków rodziny, którzy przeżyli II wojnę światową oraz podkreślenie ich wkładu w odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym reprezentował Mikołaj Jacyna, uczeń klasy I B. Pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego pani Iwony Kutra przygotował pracę poświęconą swojemu pradziadkowi, Władysławowi Jacynie, za którą otrzymał wyróżnienie (w kategorii licealistów). W formie wspomnień przedstawił losy pradziadka, którego tak naprawdę poznał dzięki relacjom swojej babci. Praca konkursowa opowiada o młodości Władysława Jacyny, o trudach podróży z Wileńszczyzny do Lublina, gdzie wstąpił do wojska, a także jego losach powojennych. Mikołaj swoją pracę opatrzył licznymi zdjęciami, na których widnieją odznaczenia, dokumenty i legitymacje. Dzięki fotografiom poznać można również sylwetki wojskowych kolegów Władysława Jacyny, a także chwile z życia osobistego.

Praca przepełniona jest niezwykłą wnikliwością i starannością. Mikołaj starał się jak najdokładniej opowiedzieć o życiu wojskowym i rodzinnym swego pradziadka. Zwraca uwagę na najdrobniejsze szczegóły, rozważając, czy dziadek szedł pieszo, czy jechał koleją. Pokazuje także trud, jaki musiał włożyć w poznanie historii pradziadka, w przybliżenie go czytelnikom, by stał się w ich oczach postacią wyjątkową.

Wyróżnienie przyznane Mikołajowi w Ogólnopolskim Konkursie Historyczno - Literackim pokazuje, że wartości patriotyczne są ważne. A dzięki pracy zatytułowanej "Mój dziadzio, Władysław Jacyna", uczeń rozsławił imię swego przodka i sięgnął po laur. Z reportażem Mikołaja oraz z innymi jego pracami zapoznać się stronie szkoły lostanislawow.legionowski.pl w zakładce LemNews.

Honorowy patronat nad konkursem objęło wiele instytucji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, Śląski Kurator Oświaty, Starosta Raciborski, Prezydent Miasta Raciborza, Muzeum w Raciborzu, Związek Sybiraków oraz Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Raciborzu Marian Szlapański, z którego inicjatywy kilkanaście lat temu narodził się pomysł organizacji konkursu.