8 września 2018

Trzciany zwycięzcą Festiwalu Sołectw

8 września br. mieszkańcy powiatu bawili się w Jabłonnie na Święcie Gminy i IX Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw. Obie imprezy wspierał Powiat Legionowski.

Dwie fantastyczne imprezy zbiegły się w miej­scu i czasie. Na terenie zespołu par­kowo-pałacowego w Jabłonnie odbyły się Święto Gminy oraz IX Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej So­łectw, którego organizatorem jest Lo­kalna Grupa Działania Zalew Zegrzyń­ski.

Na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji zlokalizowanych w stoiskach samorządów, instytucji oraz przedsię­biorstw. Na imprezie nie mogło zabraknąć Powiatu legionowskiego, który w swoim stoisku tradycyjnie przygotował dla mieszkańców konkurs wiedzy o regionie. Przez cały czas na scenie odbywały się występy oraz prezentacje.

W tegorocznej edycji konkursu, od­bywającego się w ramach festi­walu, wzięło udział siedem so­łectw z terenu LGD, które rywalizowały ze sobą w następujących kategoriach: prezentacja stoiska, smaki - kuchnia regionalna oraz występ sceniczny. - Wszystkie sołectwa biorące udział w imprezie przygotowywały się od wielu miesięcy do dzisiejszego dnia, aby móc jak najlepiej zaprezentować siebie oraz swój dorobek kulturalny i kulinarny. Festiwal daje możliwość pokazania, jak cie­kawym miejscem do mieszkania i rozwoju jest mazowiecka wieś oraz region Jeziora Zegrzyńskiego – wyjaśnia prezes zarządu LGDZZ Edward Trojanowski.

Te­gorocznym laureatem festiwalu zostało sołectwo Trzciany z gminy Jabłonna. Reprezentacja tej gminy zwyciężyła już trzeci raz z rzędu. Oznacza to, że za rok gospodarzem jubileuszowej, dziesiątej edycji festiwalu ponownie będzie Jabłonna. Sołectwo Trzciany wygrało także w kategorii występ sceniczny, dla której pierwszą nagrodę ufundował Powiat Legionowski. - Festiwal to bardzo ważna impreza, bo pokazuje aktywność sołectw w różnych sferach, upowszechniając tradycje kulturalne, społeczne i kulinarne, które na naszym terenie są dobrze zachowane. Powiat Legionowski wspiera to przedsięwzięcie nie tylko ze względu na jego wkład  w promocję naszego regionu, ale przede wszystkim po to, aby środowiska wiejskie były nadal żywe, aby integrowały się. Festiwal stwarza ku temu doskonałą okazję – wyjaśnia starosta Robert Wróbel.

 

Wręczenie nagród na Festiwal Sołectw. Na scenie zwycięzkie sołectwo Trzciany

Sołectwo Trzciany rozbiło festiwalowy bank zostając tegorocznym laureatem Festiwalu Sołectw oraz zwyciężając w kategoriach prezentacja stoiska, występ sceniczny, osobowość sceniczna oraz zdobywając nagrodę publiczności