Uroczyste otwarcie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
6 marca 2020
Uroczyste otwarcie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Legionowie już od dwóch miesięcy funkcjonuje w pomieszczeniach nowo wybudowanego skrzydła Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych przy ulicy Jagiellońskiej 69. Teraz przyszedł czas na uroczyste otwarcie nowej siedziby placówki.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, jednostek powiatu oraz zaproszeni goście. Nowa siedziba to 560 m² powierzchni, na której zlokalizowano wygodnie urządzone, dobrze doposażone w narzędzia diagnostyczne i pomoce dydaktyczne gabinety psychologiczne i pedagogiczne (II piętro) oraz sale do zajęć terapeutycznych – logopedycznych, pedagogicznych i terapii integracji sensorycznej dla małych dzieci (I piętro). Zadbano także o pomieszczenia biurowe i socjalne dla personelu.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Legionowie jest publiczną placówką oświatową, która świadczy usługi w zakresie diagnozowania dzieci i młodzieży, wydawania opinii i orzeczeń dla potrzeb edukacji, udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom, młodzieży i ich rodzicom oraz wspomagania szkół i przedszkoli w ich działalności edukacyjnej i wychowawczej. Nowa siedziba dodatkowo umożliwi poradni pełnienie funkcji wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego z jego podstawowym zadaniem - wczesnym wspomaganiem rozwoju dzieci. Oznacza to w praktyce kompleksowe diagnozowanie małych, niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością dzieci, zapewnienie wsparcia ich rodzicom oraz prowadzenie zajęć wczesnego wspomagania rozwoju – specjalistyczne terapie i rehabilitacja, a także utrzymywanie stałych kontaktów z funkcjonującymi na terenie powiatu legionowskiego placówkami działającymi na rzecz dziecka i rodziny, gromadzenie informacji o oferowanych przez nie specjalistycznych formach terapii oraz koordynowanie działań w tym zakresie.

Koszt inwestycji Powiatu Legionowskiego, związanej z budową dwupiętrowego skrzydła budynku Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych, to ponad 6 mln złotych.